fot. PAP/Dominik Kulaszewicz

[TYLKO U NAS] K. Guzikiewicz: Istnieje szansa na odbudowę Stoczni Gdańskiej po latach walk z PO i Donaldem Tuskiem

Mamy taką niespodziankę, że po wielkich wojnach i walkach o obronę stoczni, po walkach z Platformą Obywatelską i Donaldem Tuskiem, udało nam się podjąć kroki, że jest szansa, iż Stocznia Gdańska się odbuduje – mówił Karol Guzikiewicz, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdańskiej, w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Ukraińcy, którzy 8 lat temu weszli do Stoczni Gdańskiej nie mieli pomysłu na jej działanie – mówił Karol Guzikiewicz.

Mimo, że dzięki nim Stocznia Gdańska również przetrwała, ale nie mieli pomysłu i dlatego Stocznia Gdańska została odkupiona. Dzisiaj SG jest stocznią w pełni państwową, również spółki podległe SG. Druga spółka, która buduje wieże wiatrowe również w 100 proc. należy do państwa. Dzisiaj jest pomysł, że Stocznia Gdańska ma być stocznią nowoczesną, ale nie tak wielką, jak kiedyś. Ma być chlubą Gdańska – powiedział gość Radia Maryja.

Zdaniem wiceprzewodniczącego „Solidarności” Stoczni Gdańskiej praca nad Stocznią Gdańską dopiero się rozpoczyna.

Przejęcie udziałów to dopiero pierwszy krok. Drugim krokiem muszą być inwestycje w nowe technologie, które nasi pracownicy znają na Zachodzie, a nie znają w Polsce. Muszą być szkolenia pracowników i odbudowa szkolnictwa zawodowego, ponieważ za kilka lat duża część pracowników odchodzi na emerytury i zacznie brakować pracowników młodych. Koniecznie trzeba tworzyć szkoły branżowe – przybliżył Karol Guzikiewicz.

Na likwidacji polskich stoczni zyskały Niemcy, Angela Merkel – zauważył gość „Aktualności dnia”.

Donald Tusk jest grabarzem całego przemysłu stoczniowego, bo nie zaskarżył decyzji Komisji Europejskiej o zamknięciu stoczni. Wszystkie przekręty gospodarcze, i to jest właśnie najdziwniejsze, bo osoba chroniąca Donalda Tuska to ta sama osoba, którą wszyscy dzisiaj znamy z przesłuchań w sprawie „Amber Gold” – prok. Barbara Kijanko. Prokurator ochraniała ściganie tych, co rozgrabiali Stocznie Gdańską – dodał Karol Guzikiewicz.

Całość audycji „Aktualności dnia” z udziałem Karola Guzikiewicza, wiceprzewodniczącego NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdańskiej, można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj