fot. Urszula i Andrzej Omylińscy

Potomkowie dawnych mieszkańców Nowogródka pielgrzymowali na Jasną Górę

Potomkowie i bliscy dawnych mieszkańców Nowogródka uczcili w niedzielę na Jasnej Górze pamięć 11 sióstr nazaretanek z tego miasta, rozstrzelanych przez hitlerowców w sierpniu 1943 r. Zakonnice, które oddały życie za innych mieszkańców, w 2000 r. beatyfikował św. Jan Paweł II.

W dorocznej, organizowanej od 47 lat, pielgrzymce uczestniczą m.in. wychowankowie nazaretanek, potomkowie rodzin ocalonych przez zakonnice oraz osoby, których rodzinne korzenie wywodzą się z Nowogródka i okolic.

W tym roku – jak podało biuro prasowe Jasnej Góry – do częstochowskiego sanktuarium przybyło mniej osób niż w poprzednich latach, ponieważ w tym samym czasie w Nowogródku organizowane są główne uroczystości 75-lecia męczeńskiej śmierci nazaretanek – wielu uczestników dorocznych pielgrzymek chciało w nich uczestniczyć [zobacz] . Dziś Nowogródek, przedwojenna stolica polskiego województwa, należy do Białorusi.

Przed jasnogórskim obrazem Matki Bożej pielgrzymi dziękowali za ocalenie swoich najbliższych i złożyli hołd pamięci nazaretanek. Mówili o potrzebie pielęgnowania pamięci o tamtych wydarzeniach.

W lipcu 1943 r. Niemcy rozpoczęli w Nowogródku aresztowania. Uwięzili prawie 120 Polaków. Przełożona nowogródzkich nazaretanek, siostra Stella, zgłosiła wówczas gotowość ofiarowania się za innych.

Ostatecznie hitlerowcy zamienili aresztowanym karę śmierci na wywóz do pracy w Niemczech, a niektórych zwolnili. Wszyscy przeżyli wojnę i ocaleli. Natomiast siostry nazaretanki 31 lipca otrzymały wezwanie na gestapo, a następnego dnia zostały wywiezione i rozstrzelane w lesie, 5 km od Nowogródka.

Papież św. Jan Paweł II w 2000 roku beatyfikował zamordowane nazaretanki. W 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny siostry Małgorzaty Banaś, jedynej zakonnicy, która ocalała, ponieważ w dniu aresztowania czuwała przy chorych w szpitalu i gestapo jej nie aresztowało.

Dzięki ofierze sióstr nazaretanek przeżył także ks. Aleksander Zienkiewicz – również on jest kandydatem na błogosławionego w toczącym się procesie beatyfikacyjnym. Ks. Zienkiewicz zaliczany jest do najwybitniejszych kapłanów-społeczników, intelektualistów oraz duszpasterzy i wychowawców młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej. Od 1939 r. był on rektorem fary w Nowogródku i kapelanem sióstr nazaretanek, a w 1942 r. mianowano go dziekanem nowogródzkim i wikariuszem północnej części diecezji pińskiej.

Niedzielne uroczystości upamiętniające 75. rocznicę męczeńskiej śmierci sióstr nazaretanek w Nowogródku odbywają się w tamtejszym kościele farnym, w którym był m.in. ochrzczony Adam Mickiewicz. Zaplanowano uroczystą Mszę św. z udziałem nuncjusza apostolskiego na Białorusi, w czasie której kościołowi zostanie nadany status sanktuarium.

PAP/RIRM

drukuj