fot. twitter.com

Częstochowa przygotowuje się do drugiej części szczytu pielgrzymkowego

Do drugiej części corocznego, sierpniowego szczytu pielgrzymkowego przygotowuje się Częstochowa. W najbliższych dniach, przed obchodzonym 26 sierpnia odpustem Matki Bożej Jasnogórskiej, dotrą tam kolejni piesi pielgrzymi. Miasto deklaruje gotowość do ich przyjęcia.

Wzmożenie ruchu pielgrzymkowego widać co roku w Częstochowie od czerwca, jednak to sierpień jest najintensywniejszym czasem sezonu pątniczego. Szczyt pielgrzymkowy oznacza przygotowania i mobilizację służb miejskich i policji, dbających m.in. o zabezpieczenie tras wejść poszczególnych grup do miasta, zapewnienie opieki medycznej, przenośnych toalet czy dostępu do wody.

Pierwszą częścią szczytu są 15 sierpnia uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, jedno z największych pod względem liczby uczestników wydarzeń religijnych na Jasnej Górze. Drugi akcent szczytu to obchodzony 26 sierpnia odpust Matki Bożej Jasnogórskiej

Urząd Miasta Częstochowy podał we wtorek, że po święcie Wniebowzięcia NMP miejskie służby jak co roku przygotowały plan zabezpieczenia również na dni od 24 do 26 sierpnia. Zgodnie z nim m.in. dyżurują szpitale i ratownictwo medyczne, a także inne pomocne pielgrzymom służby.

W Miejskim Szpitalu Zespolonym w tych dniach uruchomiona zostanie izba przyjęć, a oddziały lekarskie będą pracowały w systemie całodobowym. 25 i 26 sierpnia w wyznaczonych punktach miasta będą dyżurowały karetki. Wyznaczono dodatkowe parkingi przy Rynku Wieluńskim i ul. Oleńki. Ustawionych (od 23 sierpnia) zostanie 27 przenośnych toalet oraz 13 umywalek. Rozmieszczone zostaną też dodatkowe kontenery, kosze na śmieci oraz punkty czerpania wody.

Jak podaje biuro prasowe Jasnej Góry, w częstochowskim sanktuarium trwają duchowe przygotowania do uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej. Przez dziewięć kolejnych wieczorów, od soboty 17 sierpnia, odprawiana jest „Msza św. wspólnotowa” z kazaniami, które głosi w tym roku wikariusz generalny zakonu paulinów o. Michał Lukoszek.

Przed odpustem do sanktuarium w czwartek pierwsza przybędzie Halembska Piesza Pielgrzymka. W piątek spodziewane są m.in. Rowerowa Pielgrzymka z Kielc i Piesza Pielgrzymka z Pabianic, a w sobotę piesze pielgrzymki z takich miejscowości, jak m.in.: Przedbórz, Bełchatów, Grocholice, Łask, Szczerców, Buczek, Zelów, Głowno, Ozorków, Zgierz, Widawa, Ruściec i Milejów. W sobotnie popołudnie nadejdzie również 94. Piesza Pielgrzymka Łódzka.

Uroczystości odpustowe rozpoczną się w niedzielę po południu diecezjalną procesją maryjną z częstochowskiej archikatedry na Jasną Górę. Następnie na jasnogórskim szczycie odprawiona zostanie Msza św. kończąca nowennę jasnogórską. Przewodniczył jej będzie metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo, a homilię wygłosi biskup sosnowiecki ks. bp Grzegorz Kaszak.

W poniedziałek głównym punktem uroczystości odpustowych będzie suma pontyfikalna, której przewodniczyć ma prymas Polski ks. abp Wojciech Polak. W jej trakcie przewidziano m.in. akt odnowienia ślubów jasnogórskich; po niej – przyrzeczenie duchowej adopcji dziecka poczętego.

Historia pieszego pielgrzymowania do Częstochowy rozpoczęła się niemal z chwilą początków kultu Maryi w jej cudownym wizerunku. Najstarsza, udokumentowana w kronikach, pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła we wrześniu 1626 r. z Gliwic. Była wyrazem wdzięczności za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny trzydziestoletniej.

Według informacji biura prasowego sanktuarium w całym ub. roku w 200 ogólnopolskich pielgrzymkach na Jasną Górę wzięło udział 834 tys. osób. Około 124 tys. wiernych przybyło w 255 pielgrzymkach pieszych. Ponad 8,8 tys. osób przyjechało do Częstochowy w pielgrzymkach rowerowych (133 grupy), a 440 osób (16 grup) w pielgrzymkach biegowych. Niespełna 20 osób dotarło do sanktuarium konno, a ponad 170 pielgrzymów z dwóch grup – na rolkach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl