fot. wikipedia

Jasna Góra: Nowenna ku czci św. Pawła I Pustelnika

Nowenna ku czci św. Pawła I Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów rozpocznie się dziś wieczorem na Jasnej Górze. Nabożeństwo popularnie zwane „Pawełkami” obchodzone jest zawsze w styczniu. 

W tym roku wpisuje się ono w duchowe przygotowanie do jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

„Pawełki” na Jasnej Górze mają szczególnie uroczysty charakter. Codziennie przez 8 dni o godz. 18.00 ojcowie i bracia paulini będą gromadzić się w odświętnie udekorowanej i oświetlonej Kaplicy św. Pawła I Pustelnika, by wspólnie modlić się i przypomnieć fakty z życia patriarchy Zakonu Paulinów.

To jest czas modlitwy, który gromadzi nas zwykle w popołudniowej porze, w klasztorach, w sanktuariach, w kościołach przyklasztornych, gdzie zakonnicy oraz wierni poprzez dwa hymny śpiewające naprzemiennie, przypominają historie wielkiego patriarchy Pawła Pustelnika Tebańskiego.  Poprzez przypominanie faktów z jego życia, chcemy sobie jeszcze bardziej uświadomić jak bardzo w naszym pokoleniu potrzeba ducha miłości i służby, ducha pustyni, aby jeszcze bardziej jednoczyć się z Bogiem, odkrywać całe piękno Bożego Słowa i w ten sposób szukać tego światła na drogach naszego życia, które nas prowadzi do świętości – tłumaczy o. Kamil Szustak, paulin.

Święty Paweł – Pustelnik z Egiptu, żył na przełomie III i IV wieku. Czczony jest, jako patron i opiekun matek spodziewających się potomstwa lub pragnących go mieć. Jest także patronem dzieci

RIRM

drukuj