Tablica upamiętniająca kard. Hlonda

Tablica z brązu upamiętniająca prymasa Polski  ks. kard. Augusta Hlonda, została odsłonięta na Jasnej Górze. Uroczystość wpisuje się w dziękczynienie Rodziny Salezjańskiej za dar peregrynacji relikwii św. Jana  Bosko do Polski.

Msza św. sprawowana była w kaplicy Cudownego Obrazu. Eucharystii przewodniczył ks. Alfred Leja, prowincjał salezjanów Inspektorii Wrocławskiej.  Następnie została odsłonięta i poświęcona pamiątkowa tablica. Jest ona umieszczona przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej.

Tablica upamiętnia osobę Prymasa Polski oraz Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny z 8 września 1946 r., autorstwa Sługi Bożego ks. kard. Augusta Hlonda. W ten sposób Rodzina Salezjańska uczciła swojego wybitnego współbrata – powiedział ks. Jerzy Szkiert, salezjanin.

– Jest to wybitna postać Kościoła w Polsce. Należy pamiętać o tym, że kard. Hlond był tym, który organizował Kościół na ziemiach zachodnich. To on wypowiedział słowa, które bardzo często cytował Jan Paweł II, czy kard. Stefan Wyszyński: „ Zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie zwycięstwem Matki Najświętszej„. Rocznica śmierci, którą obchodziliśmy 22 października, jest razem rocznicą rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II. Kardynał Hlond to mąż opatrznościowy, który zrobił wiele dobrego dla ojczyzny – powiedział ks. Jerzy Szkiert.

Rok 2013, uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego, jest obchodzony w tym województwie jako rok kardynała Augusta Hlonda.

W tym roku przypada 65. rocznica śmierci wybitnego Ślązaka, pierwszego biskupa diecezji katowickiej oraz Prymasa Polski w latach 1926-1948.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl