fot. PAP

W Sopocie uczczono ofiary smoleńskie

Pamiątkowa tablica upamiętniająca śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonkę i wszystkie ofiary katastrofy pod Smoleńskiem została dziś odsłonięta w Sopocie. Uroczystości rozpoczęły się w południe. Poprzedziła je Msza Św. w kościele św. Michała.

Tablica została umieszczona na ścianie budynku Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych SKOK, przy ul. Kościuszki w Spocie.  Kiedyś w tym miejscu mieścił się wydział Prawa Uniwersytetu Gdańskiego w którym pracował prof. Lech Kaczyński.

– Mój świętej pamięci brat i jego małżonka służyli Polsce, ludziom pracy, młodzieży akademickiej. W tym miejscu wszystkie funkcje, zadania, jakie przyszło pełnić mojemu bratu jakoś się łączyły; stąd to szczególne miejsce. Z całego serca dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tablicy, którzy zechcieli tutaj przyjść. Dziękuje za ten wzruszający moment – powiedział prezes PiS-u Jarosław Kaczyński, który wraz z córką pary prezydenckiej Martą Kaczyńską odsłonili tablicę.

W uroczystości uczestniczyło ok. 200 osób, m.in. lider Solidarności Piotr Duda, minister w kancelarii prezydenckiej L. Kaczyńskiego Maciej Łopiński i b. działacze Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża Andrzej Gwiazda i Krzysztof Wyszkowski. Płaskorzeźbę poświęcił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Spółdzielczy Instytut Naukowy.

RIRM

drukuj