fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Prawdziwa wiara otwiera nasze serca na bliźniego i pobudza nas do konkretnej jedności z naszymi braćmi, zwłaszcza potrzebującymi

Prawdziwa wiara otwiera nasze serca na bliźniego i pobudza nas do konkretnej jedności z naszymi braćmi, zwłaszcza potrzebującymi – wskazywał Ojciec Święty. W rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański papież Franciszek nawiązał do niedzielnej Ewangelii, w której – jak mówił – Jezus wzywa swoich uczniów do nieustannej czujności, by dostrzec przejście Boga w swoim życiu.

Ojciec Święty podkreślał, że Jezus wskazuje też sposoby dobrego przeżywania tej czujności. Chodzi m.in. – jak wskazywał – o „niezapuszczanie korzeni w domach wygodnych i kojących, ale powierzenie się z prostotą i ufnością woli Boga, która prowadzi nas do następnego celu”.        „Trzeba żyć i działać na tej ziemi, mając w sercu tęsknotę za niebem” – mówił Papież Franciszek. Biskup Rzymu akcentował też, że „jesteśmy zaproszeni do przeżywania wiary autentycznej i dojrzałej, zdolnej oświecić wiele >>nocy<< życia”.

Pochodnia wiary wymaga nieustannego podsycania poprzez osobiste spotkanie z Jezusem na modlitwie i słuchaniu Jego Słowa. Powtórzę, to co jest bardzo ważne, aby mieć ze sobą zawsze malutką Ewangelię, to jest lampa. Ta lampa została nam powierzona dla dobra wszystkich: zatem nikt nie może egoistycznie wycofać się w  pewność swego własnego zbawienia, nie interesując się innymi, w jakąś fantazję wewnętrzną. Prawdziwa wiara otwiera nasze serca na bliźniego i pobudza nas do konkretnej jedności z naszymi braćmi, zwłaszcza potrzebującymi – mówił Papież.

Po modlitwie Ojciec Święty zaapelował o przestrzeganie konwencji genewskich o ochronie ofiar wojny. W poniedziałek przypada 70. rocznica ich podpisania.

Niech ta rocznica uczyni kraje jeszcze bardziej świadomymi niezbędnej potrzeby ochrony życia i godności ofiar konfliktów zbrojnych. Wszyscy są zobowiązani do przestrzegania wytycznych i praw narzuconych przez międzynarodowe prawo humanitarne chroniąc bezbronną ludność i cywilne placówki, zwłaszcza szpitale, szkoły, miejsca kultu, obozy uchodźców – podkreślał papież Franciszek.

RIRM/TV Trwam

drukuj