Pierwszy Podlaski Dzień Kultury Chrześcijańskiej w Drohiczynie

W niedzielę, 22 czerwca w Drohiczynie odbył się pierwszy Podlaski Dzień Kultury Chrześcijańskiej. Orga­nizatorem spotkania było Stowarzyszenie Podlaskie Dziedzictwo Kultury, które w swoich założeniach ma na celu ukazanie dziedzictwa kulturowego regionu  i wpływu chrześcijaństwa na jego kształt i rozwój. Było on okazją do prezentacji programów artystycznych i działalności ośrodków związanych z działalnością kulturalną.

Roz­poczęła go Eucharystia, celebrowana w katedrze p.w. Trójcy Świętej przez wikariusza generalnego diecezji drohiczyńskiej ks. prał. Tadeusza Syczewskiego, który w wygłoszonej homilii ukazał potrzebę odważnego świadectwa głębokiej wiary w dzisiejszym świecie.

Odwagą i męstwem zadziwiał świat święty Jan Paweł II, błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko i tylu innych świadków. „ Trzeba mieć dużo wiary, by dawać o Jezusie Chrystusie świadectwo, przyznać się do swych przekonań. Robert Lewandowski kilka miesięcy temu powiedział takie słowa: „Nie wstydzę się Jezusa.On jest moją mocą i siłą w codziennym życiu”. Nam także potrzeba odwagi -mówił ks. Syczewski.

Dalej powiedział: „ Z pewnością jednym ze sposobów wyznawania naszej wiary jest opieranie swego życia na wartościach chrześcijańskich. Dobrze, że w dzisiejszym świecie, w Kościele są odpowiedzialni za szerzenie tych wartości, że są ludzie świeccy, którym zależy także na rozpowszechnianiu kultury chrześcijańskiej.  Z całego serca zatem pragnę pogratulować całemu „Stowarzyszeniu Podlaskie Dziedzictwo Kultury” dzisiejszego święta, można powiedzieć pierwszego historycznego Zjazdu „Podlaskiego Dnia Kultury Chrześcijańskiej”, tutaj w Drohiczynie, w sercu i ongiś stolicy Podlasia. Do tego „Dziedzictwa Kultury” należą ludzie kultury, nauki, oświaty, twórcy ludowi oraz osoby, dla których chrześcijaństwo, wartości duchowe są przewodnią myślą ich pracy. (…)

Sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński przemawiając kiedyś do pisarzy polskich, a więc do twórców kultury powiedział, że : „Słowo, które jest wspaniałym darem Bożym ma być słoneczne i lecznicze.” (…)

Stowarzyszenie Podlaskie Dziedzictwo Kultury w swoich założeniach myślę, że ma podobne zadanie. Z jednej strony tworzyć, jeszcze bardziej upiększać świat, rozwijać swoje talenty, a z drugiej strony strzec tego dziedzictwa kultury, które tutaj na Podlasiu ma szczególne piękno, choćby przez to, że w tym miejscu spotykają się ze sobą różne kultury, wyznania, zwyczaje i obyczaje.

Mamy na Podlasiu wspaniałych twórców. Podlasie rozwija się, pięknieje, wzrasta w wartości chrześcijańskie w ogromnej mierze dzięki twórcom kultury tej ziemi. W ich dziełach widać Stwórcę, wiarę, troskę o Kościół i Ojczyznę. (…)

Ta ziemia, ten region, ta gmina, ta mała ojczyzna potrzebuje Was a Wy potrzebujecie jej. Trzeba, abyście trwali w tej wspólnocie. Ma być w Was jeszcze większe pragnienie odpowiedzialności za kulturę, która jest kształtem dobra, prawdy i miłości. A w ten sposób, abyście pomagali odkrywać to dzieło Stwórcy innym w tej samej wspólnocie Kościoła i narodu.

Sadzę, że i ten dzisiejszy dzień pokazuje nam moc i siłę kultury Podlasia, kontynuował.

Dobrze, że dzisiaj nad Bugiem dokona się obrzęd pobłogosławienia wody, a następnie będzie możliwość posłuchania zespołów ludowych, orkiestr dętych, zespołów śpiewaczych pochodzących z naszej Ziemi: z Sokołowa, Węgrowa, Siemiatycz, Hajnówki, Liwa, Łochowa, Kosowa Lackiego, Sterdyni i z Drohiczyna”.

Uczestnicy wraz z zarządem stowarzyszenia, twórcami kultury i władzami miasta przeszli do sceny plenero­wej nad Bugiem, gdzie rozpoczął się koncert w wykonaniu przybyłych  zespołów.

Gościem koncertu była też inspirator powstania stowarzyszenia drohiczyńskie biskup senior Antoni Dydycz, który podziękował organizatorom, z Marią Koc, prezes stowarzyszenia  Alicja Simanowicz oraz dyrektorami domów kultury, za zaangażowanie i wcielanie w życie prawdziwych wartości w kulturze wbrew wielu współczesnym trendom, które z pięknem nie maja wiele wspólnego, a jedynie mogą szokować. „ To zaś, co szokuje, nie jest kulturą, gdyż kultura nie powinna szokować, ale radować, kształcić i wychowywać” – powiedział.

Chociaż ulewny deszcz nie pozwolił na zaprezentowanie się na scenie wszystkich zespołów, to przybycie biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa i koniec ulewy, zaowocowały radowaniem się przy wspólnym śpiewie i tańcach w malowniczej nadbużańskiej scenerii.

Ksiądz Biskup rozmawiając z organizatorami i wykonawcami podziękował za ich zaangażowanie oraz zapewnił o wparciu kolejnych podobnych inicjatyw.

GALERIA

RIRM/ks. Artur Płachno

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl