Łódź: Caritas rozpoczął zbiórkę na wyprawki szkolne dla dzieci z Białorusi

Skompletowanie i przekazanie wyprawek szkolnych najuboższym dzieciom z diecezji pińskiej na Białorusi to cel akcji „Tornister pełen uśmiechów” prowadzonej przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Przy wsparciu darczyńców organizatorzy chcą zapełnić 700 tornistrów.

Jak podał rzecznik łódzkiej Caritas Tomasz Kopytowski, do tegorocznej akcji zgłosiło się 50 parafii z terenu archidiecezji łódzkiej.

„Na przełomie lipca i sierpnia do parafii trafiają puste tornistry i plecaki, zakupione przez Caritas ze środków pochodzących z 1 proc. podatku oraz darowizn indywidualnych. Wierni w parafiach wypełniają je artykułami szkolnymi i przynoszą z powrotem do parafii. Następnie wyprawki przekazywane są do łódzkiej Caritas. W tym roku za pośrednictwem Caritas diecezji pińskiej trafią do 500 dzieci i młodzieży na Białorusi. Część wyprawek szkolnych pozostanie w parafiach dla najuboższych uczniów z terenu archidiecezji łódzkiej” – wyjaśnił.

Do tornistrów można spakować m.in. zeszyty, ołówki, długopisy, linijki, cyrkiel, kredki, kolorowy i biały papier, szkicownik, markery, taśmę klejącą, klej, piórnik i okładki na zeszyty. Akcję można też wesprzeć poprzez wpłaty na konto łódzkiej Caritas i za pośrednictwem portalu pomocowego dobromat24.pl.

Rzecznik Caritas podkreślił, że diecezja pińska, do której trafi tegoroczna pomoc jest najmniejsza na Białorusi pod względem liczby wiernych, a jednocześnie bardzo rozległa terytorialnie, gdyż obejmuje obwody brzeski i homelski; odległość pomiędzy skrajnymi zakątkami tej diecezji sięga ponad 900 km.

„Na terenie diecezji pińskiej mieszka jedna trzecia ludności Białorusi – 3,15 mln osób i leży drugie co do wielkości miasto kraju – Homel. Część terenu diecezji została poszkodowana w wyniku promieniowania po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku. Mieszkańcy diecezji żyją w ubóstwie. Często brakuje im pieniędzy na podstawowe utrzymanie, a zakupy odzieży czy wyprawki szkolnej dla dzieci są prawdziwym wyzwaniem” – zaznaczył.

Skompletowane w ramach akcji wyprawki mają trafić do dzieci i młodzieży w wieku 6 – 18 lat; większość z nich ma polskie korzenie. Z ustaleń Caritas wynika, że tylko w samym Pińsku na katechezę przychodzi ponad 150 dzieci, w większości z ubogich rodzin.

„W pierwszym rzędzie pomoc przekazana zostanie jednak dla dzieci, które mieszkają na białoruskich wsiach i w mniejszych miejscowościach, gdzie bieda jest jeszcze większa” – podkreślił Kopytowski.

plakat

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl