J. Malinowski: Niemcy nie wykonują wielu zobowiązań traktatu z Bonn

Niemcy nie realizują wielu zobowiązań traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy – mówi Józef Malinowski, przewodniczący Związku Polaków w Niemczech. W tym roku mija dokładnie 25 lat od podpisania tego dokumentu. Traktat podpisano 17 czerwca 1991 roku w Bonn.

Podsumował on powojenną normalizację stosunków dwustronnych, która swój pełny wymiar mogła uzyskać dopiero po demokratycznych przemianach w Polsce i NRD.

Józef Malinowski zwraca jednak uwagę na dysproporcje w realizowaniu zobowiązań przez polskie i niemieckie władze.

– Wiele zobowiązań, które zostały tam zapisane, nie są wykonywane przez stronę niemiecką. Mniej bogaty kraj, czyli Polska, zapewniła małej mniejszości niemieckiej w Polsce doskonałe warunki egzystencjonalne. Polski rząd wydaje olbrzymie pieniądze na przykład na naukę języka niemieckiego w Polsce, a my nie jesteśmy w Niemczech nazywani mniejszością i chociaż zapewnia nam się w tym traktacie te same prawa, traktowani jesteśmy po macoszemu. Oznacza to, że istnieje olbrzymia dysproporcja – podkreśla Józef Malinowski.

W obchody 25-lecia podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy wpisała się wczorajsza wizyta prezydenta Niemiec Joachima Gaucka w Polsce.

Prezydenci Polski i Niemiec zainaugurowali w Belwederze polsko-niemiecką grupę refleksyjną. Obrady tego gremium mają pomóc w znalezieniu obszarów, w których nasze kraje mogą działać wspólnie na forum europejskim.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl