fot. PAP/Tytus Żmijewski

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: Historia Polski zaczyna się wraz z przyjściem Kościoła na nasze ziemie; nie ma innego takiego wydarzenia

Historia Polski zaczyna się wraz z przyjściem Kościoła na nasze ziemie. Nie ma innych początków, innego wydarzenia, innej tradycji kulturowej, które można by wskazać jako początki naszego kraju. Dzięki przyjęciu chrztu Polska weszła w obręb cywilizacji, która powstała przy Kościele  – powiedział prog. Grzegorz Kucharczyk, historyk, w felietonie „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja.

14 kwietnia wspominaliśmy 1055. rocznicę Chrztu Polski. Prof. Grzegorz Kucharczyk powiedział, że „było to wydarzenie, które ukształtowało życia dziesiątków milionów Polaków i ukształtowało nas jako wspólnotę”.

– Ks. kard. Stefan Wyszyński niejednokrotnie zwracał uwagę na konieczność rozróżniania między sumą ochrzczonych Polaków, a ochrzczonym narodem. Jak mówił, ochrzczeni Polacy umierają, ale żyje ochrzczony naród jako wspólnota ukształtowana przez kulturę wywodzącą się z Kościoła, który jest źródłem cywilizacji, katedr i uniwersytetów. Nasza historia zaczyna się wraz z przyjęciem chrztu – zauważył historyk.

Autor felietonu zaznaczył, że „historia wskazuje określony moment, od którego rozpoczyna się bieg naszych dziejów. Jest to przyjęcie Chrztu św. przez Mieszka I”.

– Na torach kolejowych są zwrotnice, które decydują o dalszej – niekiedy bardzo długiej – trasie pociągu. Taką historyczną zwrotnicą był Chrzest Polski. Dzięki niemu weszliśmy w obręb cywilizacji, która powstała przy Kościele. Św. Jan Paweł II w Gnieźnie (3 czerwca 1979 r.) mówił, że kultura polska stale płynie szerokim nurtem natchnień, mających swoje źródło w Ewangelii. To przyczynia się do gruntownie humanistycznego charakteru tej kultury, czyni ją autentycznie ludzką – zwrócił uwagę prof. Grzegorz Kucharczyk.

Z papieskim nauczaniem współgrają słowa ks. kard. Stefana Wyszyńskiego – kontynuował.

– Prymas powiedział: „Nasze zobowiązania wobec przeszłości płyną również stąd, że szlachetne właściwości naszego narodu umocniliśmy chrześcijańskim humanizmem. O narodzie polskim można mówić jako o narodzie wybitnie humanistycznym i to w sensie najbardziej chrześcijańskim. Nie brak nam wad, ale gdyby wszystkie nasze wady można było porównać z tymi, jakim ulegają ludzie w różnych wspólnotach narodowych, musielibyśmy i z tego powodu dziękować Bogu, że jeszcze uchronił nas od wielkich klęsk moralnych, jakim poddane są niekiedy inne narody. Powinniśmy dziękować zwłaszcza za to, że uchronił nas od największej katastrofy – niewierności Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi” – brzmiały słowa ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

– To jest nasze dziedzictwo. Po tym, co działo się na naszych ulicach jesienią ubiegłego roku, nikt nie ma wątpliwości, że jest to dziedzictwo, o które ciągle trzeba dbać, które wymaga zaangażowania zarówno naszej wiary, jak i naszego rozumu – zaznaczył historyk.

Cały felieton autorstwa prof. Grzegorza Kucharczyka dostępny jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj