fot. XXII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński

[TYLKO U NAS] B. Biel o reakcji Polonii i Polaków za granicą na Rajd Katyński: Spotykamy się z niesamowitą wdzięcznością, dobrocią

Spotykamy się z niesamowitą wdzięcznością, dobrocią, ale przede wszystkim było wiele wzruszeń. Mieszkańcy byli serdecznie wdzięczni za naszą obecność na tych ziemiach – wspominał reakcję węgierskiej Polonii Bronisław Biel, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, opowiadając w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja o dotychczasowym przebiegu tegorocznego Rajdu Katyńskiego.

Tegoroczny XXII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński im. Komandora Wiktora Węgrzyna , który wyruszył z Warszawy 13 sierpnia – z uwagi na trwającą wojnę na Ukrainie – przebiega zupełnie inną trasą. Choć uczestnicy nie mogą zatrzymać się w tych samych miejscach pamięci co zwykle, to jednak dzięki temu mają okazję odwiedzić Kresy Południowe.

– Czechy, Węgry, Rumunia. Jedziemy również do Mołdawii, gdzie także czekają na nas Polacy – w Kiszyniowie, czy w Styrczy, czy w Bielcach. Jeśli Bóg da, to również podjedziemy na Ukrainę, do Kamieńca Podolskiego, skąd ponownie wrócimy na Bukowinę (to jest część polska w Rumunii) i następnie będziemy wracali do Polski poprzez Bieszczady, czyli będziemy u sióstr Nazaretanek w Komańczy, jak również w Strachocinie u św. Andrzeja Boboli i wrócimy do Drohiczyna – mówił Bronisław Biel.

Obecnie motocykliści zmierzają do Warny, by oddać hołd królowi Władysławowi III, który zginął w tym miejscu podczas bitwy z Turkami.

W tegorocznym Rajdzie udział bierze 57 uczestników. Ok. 2/3 z nich to osoby nowe.

Rajdowi Katyńskiemu towarzyszy także Rajd Ponary.

– Rajd Ponary wyjeżdżał razem z nami. On pojechał na wschód, do Ponar, czyli odwiedzał północną część (przedwojennej Polski). Ponary oczywiście są związane też ze zbrodnią katyńską. (…) Rajd Ponary pojechał na Litwę, Łotwę, do Estonii i tam będą w wielu miejscach. Oczywiście oni tam będą tylko tydzień, a my pojechaliśmy na dwa tygodnie – zaznaczył wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

W Rajdzie Katyńskim jedzie także trzech kapłanów. Codziennie jest więc sprawowana Eucharystia, w której udział biorą wszyscy uczestnicy.

Rajd nosi imię Komandora Wiktora Węgrzyna, inicjatora tego przedsięwzięcia, ale także innych akcji patriotycznych i religijnych.

– W tym roku np. startowaliśmy ze Świątyni Opatrzności Bożej. W Świątyni Opatrzności Bożej jest krypta pamięci Wiktora Węgrzyna i naszego patrona, ks. prał. Zdzisława Peszkowskiego Jastrzębiec – wskazał Bronisław Biel.

Nowa trasa Rajdu oznacza spotkanie nowych ludzi i zawarcie nowych znajomości.

– Spotykamy się z niesamowitą wdzięcznością, dobrocią, ale przede wszystkim było wiele wzruszeń. Jak spotkaliśmy się na Węgrzech, to burmistrz miasteczka Emöd tak się wzruszył, że aż miło nam było. (Mieszkańcy) byli serdecznie wdzięczni za naszą obecność na tych ziemiach – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Więcej o Rajdzie Katyńskim można przeczytać na jego [stronie internetowej].

Zapraszamy też do śledzenia profilu Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński im. Komandora Wiktora Węgrzyna na [Facebooku].

Całość rozmowy z Bronisławem Bielem jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj