fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

MSZ gotowe na współpracę z Senatem ws. Polonii

Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest gotowe na współpracę z Senatem ws. Polonii – taką deklarację podczas dorocznej prezentacji informacji o polityce polonijnej złożył szef MSZ Grzegorz Schetyna.

Od blisko czterech lat budżetem wspierającym Polonię i Polaków za granicą zarządza Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wcześniej sprawą zajmował się Senat, który wielokrotnie zgłaszał krytyczne uwagi dot. finansowania działań na rzecz Polonii.

Minister Grzegorz Schetyna powiedział, że takie uwagi biorą się z niedostosowania ogólnych przepisów finansowych do potrzeb mniejszości polskich i aktywności Polonii.

Jak poinformował szef resortu, wyrażona została wola powołania mieszanej grupy roboczej Senatu i MSZ, która rozpocznie prace nad ustawą o finansowaniu wsparcia i współpracy z Polonią.

Obecna forma wsparcia finansowego Polonii jest niezadowalająca, a wyjaśnienia MSZ mało konkretne – ocenia senator PiS-u Alicja Zając.

Dzisiaj obserwujemy ograniczanie środków. Sama zadałam pytania, np. dlaczego co roku ograniczane są środki na szkolnictwo? Odpowiedział mi na nie przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych, że są to tylko pewne przesunięcia itd. Wszystkie pytania zadajemy po to, żeby ministerstwu przekazać naszą troskę o Polonię. Często jednak nie wysłuchujemy w odpowiedzi konkretów, co nas najbardziej martwi. Są powołane rady konsultacyjne w różnych krajach świata. Może tutaj jest klucz do tego, żeby tam mieszkający interweniowali już bezpośrednio w MSZ-ecie, bo nasze sugestie nie skutkują późniejszymi działaniami – tłumaczy senator Alicja Zając.

Z informacji MSZ-u wynika, że poza granicami kraju mieszka około 20 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego. Na wsparcie tej grupy – według resortu – rząd i instytucje centralne przeznaczają 163 mln zł.

11,3 mln zł rocznie MSZ przeznacza na finansowanie telewizji dla Polonii.

RIRM

drukuj