[TYLKO U NAS] J. M. Jackowski: Wprowadzenie do Senatu przedstawiciela Polonii to bardzo dobry pomysł

Jest naturalne, że w sytuacji, kiedy Senat zajmuje się Polonią, miałaby ona możliwość posiadania swojego przedstawiciela w tym gremium. To bardzo dobra inicjatywa – powiedział w sobotnich „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja senator Jan Maria Jackowski. Odniósł się w ten sposób do pomysłu wprowadzenia do Senatu przedstawiciela Polonii.

W ubiegłym tygodniu marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział, że Senat zajmie się pomysłem, który zakłada wprowadzenie do wyższej izby członka Polonii. Marszałek podkreślił, że chciałby zrealizować tę ideę w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

– To postulat, który był zgłaszany od lat. Poprzedni rząd przesunął odpowiedzialność za kontakty z Polonią na MSZ. Teraz to wszystko wróciło do kompetencji Senatu. Mamy ok. 100 mln zł na projekty związane z działalnością kulturalną. Jest naturalne, że w sytuacji, kiedy Senat zajmuje się Polonią, miałaby ona możliwość posiadania swojego przedstawiciela w tym gremium. To bardzo dobra inicjatywa. Mam nadzieję, że będzie zrealizowana już od wyborów w roku 2019 – zaznaczył senator Jan Maria Jackowski.

Postulat nie zmieni liczby senatorów. To liczba, która jest determinowana przez konstytucję – dodał.

– Liczbę senatorów określa konstytucja, więc tutaj zmiana nie może nastąpić. Najprostszą metodą byłoby wyłonienie takiego okręgu polonijnego, na który mogliby głosować Polacy mieszkający poza granicami kraju. To najbardziej racjonalne wyjście – powiedział polityk.

Marszałek Senatu zapowiedział, że w poniedziałek wystosuje list do Polonii w związku z sytuacją związaną z nowelizacją ustawy o IPN. To jeden z pomysłów na złagodzenie napiętej atmosfery między Polską a Izraelem.

– To bardzo dobrze, że marszałek skieruje taki list. Tym bardziej, że do nas mają być wysyłane listy parlamentarzystów z Izraela. Trzeba natomiast podkreślić, że Polonia bardzo ważną rolę odegrała, kiedy Polska wchodziła do NATO. Dzięki różnym listom, petycjom, wypowiedziom i spotkaniom udało się stworzyć dobry klimat wokół tej sprawy. Rola Polonii była tu niezwykła – dodał senator.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem senatora Jackowskiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl