fot. PAP/Leszek Szymański

Donosy na Polskę

Marszałek Senatu spotkał się z przedstawicielami Komisji Europejskiej w sprawie nowelizacji ustaw sądowych. Tomasz Grodzki poleciał do Brukseli, mimo że o odwołanie wizyty apelowali do niego prezydent oraz rząd. W czwartek marszałek Senatu przyjmie w Warszawie przedstawicieli Komisji Weneckiej.

Jeszcze przed wylotem do Brukseli marszałek Grodzki deklarował.

– Przypomnę, że jedziemy do Brukseli nie po to, żeby się skarżyć, jak by wielu twierdziło, tylko z troski o Polskę – mówił prof. Tomasz Grodzki.

Spotkanie z wiceszefową Komisji Europejskiej Vierą Jourovą oraz z komisarzem do spraw sprawiedliwości Didierem Reyndersem marszałek Grodzki nazwał „roboczą naradą”.

„Wszyscy zgodzili się na samym początku, że podstawowe wartości, które przyświecają Unii Europejskiej, w tym między innymi przestrzeganie praworządności, są nienaruszalne (…)” – zaznaczał Tomasz Grodzki.

Unijni urzędnicy mieli wyrazić zaniepokojenie związane ze stanem praworządności w Polsce. Pochwalili marszałka Senatu za jego działanie i zaproszenie do Warszawy Komisji Weneckiej. Jej przedstawiciele przyjadą do Polski już w czwartek.

Marszałek Grodzki szkodzi Polsce – mówił europoseł PiS, Zbigniew Kuźmiuk.

– Jeżeli zaczyna swoją wizytę w Brukseli od stwierdzenia, że Polska ma problemy z praworządnością i demokracją, to oznacza, że szkaluje własny kraj za granicą i to jest po prostu zachowanie nieodpowiedzialne – podkreślił Zbigniew Kuźmiuk.

Marszałek Senatu wchodzi w kompetencje rządu – mówił minister spraw zagranicznych, Jacek Czaputowicz.

– Do rozmów z komisarzami są władze wykonawcze, a nie ustawodawcze, jakim jest Senat. Dostrzegam tu pewien problem i narastający potencjalnie konflikt. Wchodzenie w nie swoje role. To samo dotyczy wystąpienia do Komisji Weneckiej – wyjaśnił na antenie Polskiego Radia Jacek Czaputowicz.

Nasze wewnętrzne sprawy powinniśmy rozstrzygać w Polsce – zaznaczyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

– Dla mnie jest to nie do pomyślenia, że sprawy związane z naszym polskim prawem, które są naszą wewnętrzną właściwości, bo w różnych państwach obowiązują bardzo różne systemy – nie widzę powodu, dla którego ktokolwiek z zewnątrz miałby ingerować w prawo polskie, uchwalone w polskim Sejmie – powiedziała Elżbieta Witek.  

Odwołania wizyty marszałka Senatu w Brukseli oczekiwał rząd, a także prezydent Andrzej Duda – przypominał rzecznik rządu Piotr Müller.

– Wymiar sprawiedliwości nie jest elementem regulacji unijnych w traktatach o Unii Europejskiej. Jest wyłączną domeną państw narodowych – powiedział Piotr Müller.

Marszałek Tomasz Grodzki zapewnia, że jego celem jest właściwe przygotowanie do debaty na temat nowelizacji ustaw sądowych w Senacie. Jednak senatorowie Platformy Obywatelskiej nie ukrywają, że ich celem jest odrzucenie ustawy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl