Strasburg: Europarlament politycznie wsparł Ukrainę

Parlament Europejski poparł ratyfikację umowy stowarzyszeniowej pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą. 535 europosłów opowiedziało się za przyjęciem dokumentu, w którym Europarlament wyraża zgodę na zawarcie umowy, 127 było temu przeciwnych, a 35 wstrzymało się od głosu w tej sprawie.

Przegłosowany układ podpisał również w Kijowie prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. W Strasburgu deputowani poparli część polityczną układu o stowarzyszeniu.

– Ratyfikowana dziś umowa stowarzyszeniowa jest połowicznym sukcesem nowych władz Ukrainy i zwolenników integracji w Parlamencie Europejskim. Rozbicie umowy na dwie części – polityczną dziś przyjętą i handlową, odsuniętą do końca grudnia 2015 roku, jest zwycięstwem prezydenta Rosji Władimira Putina. W kuluarach Parlamentu Europejskiego panuje przekonanie, że Putin uzgodnił scenariusz ten z kanclerz Niemiec Angelą Merkel – powiedział po głosowaniu prof. Mirosław Piotrowski.

Sesja plenarna Parlamentu Europejskiego zakończy się w czwartek. W programie przewidziano m.in. debatę w sprawie przygotowania do najbliższego szczytu przywódców państw strefy euro.

Dawid Nahajowski, Strasburg/RIRM

drukuj