Polska ukarana za niewdrożenie unijnej dyrektywy

Polska naruszyła unijną dyrektywę ws. jakości tkanek i komórek ludzkich uznał Trybunał Sprawiedliwości UE. Chodzi o brak regulacji, które nakazują dbałość, o jakość i bezpieczeństwo komórek rozrodczych, tkanek płodowych i tkanek zarodkowych.

Polska powinna była je wdrożyć w 2008 r. Komisja Europejska pozwała, więc nasz kraj w 2013 r. Trybunał przyznał rację Komisji i obciążył Polskę kosztami postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości.

Odnosząc się do wyroku, wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki przyznał, że Polsce nie udało się wdrożyć na czas przepisów dyrektywy w sprawie, jakości tkanek i komórek ludzkich, ale „teraz się to dzieje”. Według niego, odpowiednim projektem ustawy realizującym dyrektywę jest ustawa o in vitro, którą dziś zajmują się posłowie w Sejmie.

Poseł Czesław Hoc z sejmowej Komisji Zdrowia mówi, że rząd PO-PSL nadinterpretowuje zapisy dyrektywy i wykorzystuje wyrok Trybunału, jako kamuflaż dla swojej skandalicznej propozycji.

Przepisy Unii Europejskiej nie nakazują jednolitych rozwiązań w zakresie procedury wspomaganego medycznie rozrodu. Nakazują natomiast procedurę przyjęcia w zakresie bioetyki, biomedycyny i biotechnologii – czyli praktycznie w zakresie stosowania ludzkich komórek rozrodczych. Dlatego PO i PSL wykorzystuje teraz ten nakaz do przepchnięcia na siłę procedury in vitro, która nie wymaga jednolitej implementacji. Wykorzystuje się także szansę, żeby stworzyć bardzo nieetyczny projekt, który jest przeciwko cywilizacji życia – podkreślił poseł Czesław Hoc.

Rządowy projekt umożliwia skorzystanie z procedury in vitro małżeństwom, ale także osobom pozostającym w konkubinacie. Ponadto zakłada eugeniczną selekcję ludzkich embrionów i umożliwia poczęcie na szkle komórek rozrodczych po śmierci „dawcy”.

Projekt dotyczący in vitro jest priorytetowy dla PO. Partia ta chce, by podpisał go jeszcze prezydent Bronisław Komorowski. Jutro możliwe jest głosowanie nad nim w Sejmie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl