E. Radziszewska: Zabiegamy o jedność krajów UE ws. Ukrainy

Polska zabiega o jedność krajów Unii Europejskiej wobec konfliktu ukraińskorosyjskiego powiedziała wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska na VIII sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy. Wiceszefowa Rady Najwyższej Oksana Syroid dziękowała Polsce za konsekwentne wsparcie.

Radziszewska podkreśliła, że ws. konfliktu ukraińsko-rosyjskiego „Polska liczy na trwałe i pełne zawieszenie broni” i potępia wszystkie przypadki naruszenia mińskich protokołów. Zapewniła też o poparciu naszego kraju dla „pokojowej polityki Kijowa, która umożliwiła wypracowanie porozumienia pokojowego w Mińsku”.

Dziś UE przedłużyła sankcje gospodarcze wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodzie Ukrainy. Restrykcje będą obowiązywać do 31 stycznia 2016 roku. Zostały podjęte jednomyślnie.

Politolog dr Przemysław Żurawski vel Grajewski zwrócił uwagę, że sankcje są ważnym sygnałem politycznym.

Sądzę, że można podkreślić nawet z satysfakcją, z polskiego punktu widzenia, że znów w debacie międzynarodowej pojawiła się kwestia Krymu, a nie tylko rosyjskiej agresji w Donbasie. Krym został wymieniony z nazwy w trakcie rozmów G7 zarówno przez kanclerz Angelę Merkel, jak i w końcowym dokumencie szczytu. Sądzę, że na tyle, na ile na tym poziomie można było zareagować przy tym układzie sił, jaki istnieje w Europie, te reakcje są satysfakcjonujące. Oczywiście im byłyby twardsze, tym byłoby lepiej z polskiego punktu widzenia. Dobrze, że Polska ma możliwość w ramach wspólnych obrad zgromadzenia polskoukraińskiego podkreślać swoje stanowisko. To powinno być stanowisko ponadpartyjne, narodowe – powiedział dr Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Decyzja ws. sankcji zapadła na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE w Luksemburgu. Sankcje obejmują ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych, firm naftowych i trzech firm zbrojeniowych. Wprowadzono też ograniczenia w sprzedaży Rosji zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl