Albania: Tony Blair doradcą w sprawach akcesji do UE

Były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair będzie doradzał rządowi Albanii w staraniach o wprowadzenie tego kraju do Unii Europejskiej – powiadomił w czwartek premier rządu w Tiranie Edi Rama. Blair będzie wspierał rząd albański „swym wyjątkowym doświadczeniem i polityczną łagodnością” – powiedział Rama.

Na briefingu w Tiranie Blair przyznał, że przed rządem albańskim „stoi wielkie wyzwanie”. Były premier Wielkiej Brytanii od 2007 roku jest wysłannikiem tzw. kwartetu bliskowschodniego (Rosja, USA, UE i ONZ). O tym, że albańscy socjaliści chcą skorzystać z rad Blaira, doniósł brytyjski „Guardian” w czerwcu, przed wyborami parlamentarnymi w Albanii. „Jeśli wygramy, z przyjemnością będziemy współpracować z Blairem (…) i postaramy się jak najlepiej skorzystać z jego rad po to, by przekształcić nasz rząd i politykę w Albanii” – mówił wówczas Rama, były burmistrz Tirany.

Sojusz ugrupowań lewicowych, w którym główną rolę odgrywa Albańska Partia Socjalistyczna pod wodzą Ramy, zdobył w wyborach w czerwcu ok. 58 proc. głosów. Albania jest głęboko podzielona na zwolenników socjalistów i Albańskiej Partii Demokratycznej, a akty przemocy na tle politycznym są na porządku dziennym. Zachód wciąż nie jest przekonany o trwałości przemian demokratycznych w tym kraju, w którym dodatkowo plagą jest korupcja.

Rozwój sytuacji jest bacznie obserwowany przez Zachód z powodu obaw o stan demokracji w Albanii, która jest członkiem NATO i ubiega się o członkostwo w UE. Rząd Albanii od stycznia 2003 roku prowadzi negocjacje z UE w sprawie podpisania układu stowarzyszeniowego. Już dwukrotnie Bruksela odmówiła Tiranie przyznania statusu kandydata, gdyż wiele krajów uznało jej postępy za niewystarczające, zwłaszcza w walce z korupcją i przestępczością zorganizowaną.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl