NIK: pacjenci w polskich szpitalach nie są prawidłowo żywieni

Pacjenci w polskich szpitalach nie są prawidłowo żywieni – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. W najnowszym raporcie Izba wskazała, że w większości placówek osoby hospitalizowane otrzymują posiłki z niskiej jakości produktów, które są nieadekwatne do stanu zdrowia, a czasami wręcz szkodliwe.

Kontrolerzy zwrócili uwagę, że system ochrony zdrowia w Polsce nie gwarantuje osobom przebywającym w placówkach medycznych odpowiedniej diety.

Najwyższa Izba Kontroli podkreśla, że żadne przepisy nie określają m.in. norm żywieniowych pacjentów, jakości produktów czy zasad zatrudniania dietetyków na oddziałach.

– Prawo nie reguluje zasad zatrudniania dietetyków, dlatego część szpitali w ogóle nie widziała potrzeby udziału specjalistów w procesie żywienia pacjentów. Tam, gdzie dietetycy byli zatrudnieni, nadmiar obowiązków i zbyt duża liczba pacjentów powodowały, że układali oni jadłospisy nierzetelnie i niewiarygodnie, z co za tym idzie, źle bilansowali dietę – często nieadekwatnie także do stanu zdrowia pacjenta. W umowach z dostawcami produktów spożywczych i firmami cateringowymi, stosowano nie precyzyjne zapisy, dotyczące jakości zamawianych produktów i posiłków. W efekcie do przygotowania posiłków stosowano środki spożywcze o niskiej jakości – mówi prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski.  

Porównując wyniki kontroli NIK sprzed dziesięciu lat z obecnymi rezultatami okazuje się, że żywienie pacjentów w szpitalach nie uległo poprawie.

Kontrolerzy wskazali, że konieczne jest dofinansowanie szpitali i przygotowanie regulacji prawnych dotyczących zasad racjonalnego żywienia w placówkach leczniczych. Inspektorzy podkreślili, że należy stworzyć mechanizmy nadzoru nad ich realizacją i przestrzeganiem.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl