Egipt: 30 osób zginęło w serii zamachów na Synaju

Co najmniej 30 osób, w tym funkcjonariusze egipskich sił bezpieczeństwa, zginęło w środę w serii ataków na posterunki na północy Półwyspu Synaj. Do zamachów przyznała się grupa o nazwie Prowincja Synaj, która uznaje zwierzchność Państwa Islamskiego (IS).

Grupa ta podała w oświadczeniu cytowanym przez Reutera, że zaatakowała ponad 15 obiektów i przeprowadziła trzy zamachy samobójcze. Reuters zastrzega, że na razie nie można zweryfikować autentyczności komunikatu.

Źródła medyczne powiadomiły o 30 ciałach przywiezionych do szpitala, część z nich była w wojskowych mundurach maskujących. Wciąż nie wiadomo dokładnie, kim są zabici. Źródła w siłach bezpieczeństwa mówią o 22 zabitych napastnikach i o 10 zabitych lub rannych żołnierzach.

Armia egipska poinformowała, że około 70 bojowników zaatakowało pięć posterunków. Żołnierze zniszczyli trzy pojazdy wyposażone w broń przeciwlotniczą. Według źródeł w siłach bezpieczeństwa bojownicy otoczyli posterunek policji w mieście Szejk Zuweid i zaminowali teren wokół, by funkcjonariusze nie mogli się wydostać. Zaminowali także – podały źródła – drogę między Szejk Zuweid a obozem wojskowym, by udaremnić nadesłanie posiłków.

Skoordynowana seria ataków jest jedną z najpoważniejszych na Synaju – zauważa Reuters. Jednym z najsilniejszych działających tam ugrupowań jest właśnie Prowincja Synaj, jeszcze do niedawna nazywająca się Ansar Bajt al-Makdis (Partyzanci Jerozolimy). Ugrupowanie zmieniło nazwę na Prowincja Synaj, aby podkreślić, że Półwysep Synaj stanowi część tworzonego IS kalifatu obok części Syrii i Iraku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl