fot. wikipedia.org

Bank Światowy: Polska to jedno z najlepszych miejsc na świecie do prowadzenia działalności

Polska to jedno z najlepszych miejsc na świecie do prowadzenia działalności przez młode firmy – wskazuje najnowszy raport Banku Światowego. Nasz kraj znalazł się na trzecim miejscu gospodarek najbardziej sprzyjających start-upom, tuż za Chinami i Malezją.

Eksperci przygotowujący ranking brali pod uwagę m.in. czas niezbędny na dopełnienie formalności potrzebnych do rozpoczęcia działalności, a także otoczenie prawno-podatkowe. O sprawie napisał dziś dziennik „Rzeczpospolita”.

Dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, podkreślił, że dobry wynik Polski nie jest zaskoczeniem. Jak wskazał, na polu ułatwień, deregulacji i obniżki obciążeń dla młodych przedsiębiorców wydarzyło się w ostatnim czasie bardzo wiele.

Warto wspomnieć o obniżce składek na ZUS, które płacą firmy dopiero rozpoczynające swoją działalność. Powstające jeden po drugim dzięki pieniądzom państwowym funduszom na rozwój start-upów powoływane są do życia zespoły ekspertów, które pieniądze pomiędzy start-upy będą rozdysponowywać. Polska musi stawiać na małe przedsiębiorstwa, co najwyżej na średnie, bo tych dużych po prostu nie mamy. One dopiero z tego kapitału przedsiębiorczości młodych Polaków muszą wyrosnąć. Żeby to się stało, państwo ma za zadanie ułatwiać życie młodym polskim przedsiębiorcom, a na pewno już tego życia im nie utrudniać – powiedział dr Marian Szołucha.

Tylko w tym roku Polski Fundusz Rozwoju w ramach programu „Start in Poland” uruchomił największą w Europie Środkowej, wartą blisko 3 mld zł, platformę pięciu funduszy Venture Capital. Inwestują one w nowopowstające przedsiębiorstwa niepubliczne i zapewniają im wsparcie menedżerskie.

RIRM

drukuj