J. Szewczak: Jesteśmy przed światowym kryzysem bankowym

Czas najwyższy żeby przedstawiciele świata bankowego uzmysłowili sobie, że dzisiaj na całym świecie jest olbrzymi problem  z sektorem bankowym” – powiedział poseł Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK w rozmowie z naszym portalem.

Ekonomista ocenił, że problemy są gigantyczne, a skala złych długów w europejskim sektorze bankowym jest ogromna.

– W Hiszpanii to jest prawie 190 mld euro, we Włoszech prawie  390 mld euro, a więc obligacji krajów PIGS do skupienia jest ok. 2 bln euro. To są niewyobrażalne, monstrualne długi nie do spłacenia. Grecja przecież swoich długów w tej formie jakiej ma (ok. 340 mld euro) nigdy nie spłaci. To pokazuje gdzie świat zabrnął – zaznaczył Janusz Szewczak.

Janusz Szewczak zwrócił uwagę, że dotychczasowe zabiegi mające na celu uzdrowienie sektora bankowego nie przyniosły zamierzonych efektów.

– Mówi się o tzw. helicopter money, że drukowanie pieniędzy rzędu ponad 10 bln dolarów nic nie dało, że ujemne stopy procentowe na świecie nie spełniły swojego zadania, że świat jest dzisiaj zadłużony na ponad 200 bln dolarów czyli wielokrotnie więcej niż był w 2008, że bankierzy, a właściwie banksterzy nie wyciągnęli żadnych wniosków z kryzysu 2008 roku. Premie wzrosły, bonusy wzrosły, zadłużenie na całym świecie się pogłębiło. Sądzę, że jesteśmy przed trzecią odsłoną wielkiego światowego kryzysu bankowego. On może równie dobrze nadejść nawet na przełomie 2016 i 2017 roku  – powiedział Janusz Szewczak.

Stwierdził, że kryzys ten może być jeszcze groźniejszy niż ten z roku 2008.

– On może zagrozić już nie tylko pewnej racjonalności gospodarczości, realnym gospodarkom czy w ogóle sektorowi bankowemu, wirtualnemu pieniądzu jaki dzisiaj na świecie przecież ma miejsce, ale właściwie całej cywilizacji, dotychczasowemu porządkowi społecznemu – powiedział ekonomista.

Dodał, że pojawia się coraz więcej opinii zapowiadających kryzys. Opinie takie wyrażają nawet instytucje życzliwe bankom jak: Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Międzynarodowych Rozliczeń w Bazylei, BIS Bank. Mówią one, że istnieje możliwość  światowej recesji.

Janusz Szewczak zaznaczył, że ten zapowiadany kryzys może mieć wpływ na sektor bankowy w Polsce, który jest  zdominowany przez zagraniczny kapitał i zagraniczne banki.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl