fot. twitter.com/KancelariaSejmu

NIK: Zarządzanie ELEWARR-em oraz nadzór właścicielski KOWR nad nim były nieprawidłowe i nieskuteczne

Zarządzanie ELEWARR-em oraz nadzór właścicielski Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa nad nim były nieprawidłowe i nieskuteczne – taki wniosek płynie z raportu pokontrolnego Najwyższej Izby Kontroli. Jego wyniki zaprezentowano dziś w czasie posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa.

ELEWARR został utworzony w 1992 r., w celu zarządzania elewatorami zbożowymi przejętymi przez Agencję Rynku Rolnego.

Spółka miała stabilizować rynek zbóż i rzepaku oraz zabezpieczać powierzchnie magazynowe. Jednak na skutek zmian na rynku, na którym wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej pojawiła się komercyjna konkurencja, a także złego zarządzania i nadzoru właścicielskiego, spółka straciła tę pozycję.

Najwyższa Izba Kontroli w ubiegłym roku przeprowadziła trzecią kontrolę dotyczącą zarządzania i nadzoru właścicielskiego nad ELEWARR-em. Kontrola objęła lata 2017-2020. Od września 2017 r. właścicielem spółki stał się Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

NIK ocenia, że zarządzanie ELEWARR-em oraz nadzór właścicielski Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa nad spółką nie były prawidłowe i skuteczne. Podjęte przez zarząd spółki działania nie spowodowały poprawy jej sytuacji ekonomiczno-finansowej. Nie polepszyło się także gospodarowanie majątkiem ELEWARR-u.

Jak wskazał pełniący obowiązki szefa Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi w NIK Marek Adamiak, zabrakło aktywności właściciela ELEWARR-u.

– W sytuacji pogarszających się wyników finansowych ELLEWARR-u, nieokreślenie dla spółki funkcjonującej w oparciu o mienie państwowe zadań w zakresie stabilizacji rynku zbóż i rzepaku. Działania właściciela ograniczały się do zatwierdzenia sprawozdań finansowych z działalności zarządu oraz do wdrażania zgody na sprzedaż części majątku ELLEWARR-u, które to działania w niewielkim stopniu wpłynęły na wynik finansowy. Jednocześnie ograniczało to możliwość oddziaływania na stabilizację rynku – powiedział Marek Adamiak.

We wnioskach pokontrolnych NIK zwraca się m. in. do ministra rolnictwa o opracowanie analizy funkcjonowania spółki ELEWARR oraz o wzmocnienie nadzoru nad Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa w zakresie wyboru członków zarządu ELEWARR-u.

NIK skierowała do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczące przekroczenia obowiązków i wyrządzenia spółce ELEWARR znacznej szkody majątkowej w wysokości prawie 1 mln zł, w wyniku sprzedaży bez zapłaty za wydany towar.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl