fot. twitter.com/prezydentpl

Falstart Polskiego Ładu. Kancelaria Prezydenta RP zgłosi uwagi

Prezydent Andrzej Duda wskazał, że niedopatrzenia, jakie znalazły się w Polskim Ładzie, trzeba jak najszybciej poprawić. Swoje zastrzeżenia ma zgłosić rządowi. Tymczasem kancelaria premiera opublikowała serię spotów, które mają tłumaczyć wątpliwości wokół nowych przepisów.

Minęły dwa tygodnie po zmianach podatkowych, jakie weszły w życie od nowego roku, a rząd już wie, że zostały popełnione błędy.

– Jest pewien niedosyt, że powinien być ogromny sukces, a na razie go trudno odtrąbić i otwierać korki od szampana – mówił Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i rozwoju wsi, na antenie Polskiego Radia.

Część pracowników odczuła błędy na własnej kieszeni.

– Wszelkie niedopatrzenia trzeba jak najszybciej poprawić – oznajmił Andrzej Duda.

Kancelaria Prezydenta RP chce rozmawiać z rządem o Polskim Ładzie. Przedstawi swoje uwagi. Dotyczą one – według słów szefa gabinetu prezydenta, Pawła Szrota – m.in. sytuacji pracujących emerytów i opodatkowania świadczeń socjalnych.

Kancelaria premiera opublikowała serię spotów, które mają m.in. tłumaczyć, komu przysługuje, a komu nie ulga dla klasy średniej. W spotach padły pytania.

– Zarabiam 4800 zł brutto miesięcznie na etacie. Nie zanosi się, że otrzymam podwyżkę. Czy muszę cokolwiek składać? – pytano w spocie.

Ten się nie myli, kto nic nie robi – tak Polski Ład odczytał wiceminister sprawiedliwości, Michał Woś.

– Jako Solidarna Polska z zaskoczeniem przyjęliśmy zamieszanie z początku roku z zaliczkami. Oczywistym jest, że twarzą Polskiego Ładu jest premier Mateusz Morawiecki – powiedział wiceminister Michał Woś na antenie Polskiego Radia.

Prof. Witold Modzelewski, ekonomista, większe oczekiwania wyraził wobec ministra finansów.

– Kto powinien wszystko tłumaczyć i za wszystko odpowiadać? Powinien to być minister finansów. Dla mnie jest wielkim zaskoczeniem, że o podatkach mówi premier albo wicepremier ds. aktywów państwowych – zaakcentował prof. Witold Modzelewski.

Właśnie premier podkreślił, że w obliczu popełnionych błędów nie może umknąć sedno Polskiego Ładu.

– Wszyscy zatrudnieni na etacie, którzy zarabiają do 12 800 zł, realnie zyskają na Polskim Ładzie, albo zmiana będzie dla nich neutralna. Dla 90 proc. Polski Ład oznacza większe zarobki albo utrzymanie stanu posiadania – mówił Mateusz Morawiecki.

Rząd wyraził nadzieję, że po styczniowym falstarcie do Polskiego Ładu przekonają Polaków rosnące zarobki.

– Myślę, że za miesiąc-dwa, jak już system się zaaklimatyzuje i będzie już chodził w sposób pewny, będzie widać, kto zyskuje na Polskim Ładzie. To będzie już pewnie sukces, który będzie można odtrąbić – podsumował minister Henryk Kowalczyk.

Resort finansów zadeklarował, że osoby, które otrzymały mniejsze pensje w styczniu, a powinny na Polskim Ładzie albo zyskać, albo nie stracić, będą mogły liczyć na wyrównania.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl