fot. PAP/Leszek Szymański

Premier podczas prezentacji Polskiego Ładu: Proponujemy rewolucję wolnościową i godnościową, w centrum której jest rodzina

Proponujemy rewolucję wolnościową i godnościową, w centrum której jest rodzina – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji Polskiego Ładu. Wśród propozycji m. in. emerytura bez podatku do kwoty 2,5 tys. zł oraz nowe narzędzia wsparcia rodzin.

Polski Ład składa się z pięciu filarów: ochrony zdrowia, sprawiedliwych podatków, emerytury bez podatku, polityki mieszkaniowej oraz inwestycji. Jak wskazał szef rządu, celem programu jest powrót na szybką ścieżkę odbudowy po pandemii koronawirusa.

Wśród zapowiedzi znalazło się podniesienie wydatków na służbę zdrowia do 7 proc. PKB w ciągu 6 lat. To także zniesienie limitów do lekarzy specjalistów. Rządzący proponują podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz podwyższenie progu podatkowego z 85 do 120 tys. zł.

Polski Ład obejmuje szereg propozycji, które mają poprawić sytuację mieszkaniową Polaków, a co za tym idzie zachęcić rodziny do posiadania większej liczby dzieci. Dlatego – obok pomocy w uzyskaniu kredytu mieszkaniowego – zaproponowano Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

https://twitter.com/pisorgpl/status/1393495841655119874

Szczegóły przedstawił premier.

– Prócz „500 plus” i „300 plus” dajemy kolejny komponent w naszej polityce. Koncentruje się on na małych dzieciach. To Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To 12 tys. zł. dla każdej rodziny na 2 i każde kolejne dzieci do wykorzystania elastycznego między 12. a 36. miesiącem życia dziecka. Wierzymy, że to rodzice najlepiej wiedzą, czy wykorzystać te środki na żłobek, zatrudnienie niani albo na inny bardzo ważny cel, który pomoże zbudować większą rodzinę – powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zapowiedział powołanie Polskiego Funduszu Inwestycji, który w najbliższych latach ma wynieść 650 mld zł. Polski Ład obejmuje także propozycje dot. transformacji energetycznej oraz cyfryzacji państwa. Ponadto rząd zadeklarował odbudowę Pałacu Saskiego.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl