fot. pixabay.com

NBP: Uwaga na fałszywą giełdę kryptowalut

Narodowy Bank Polski ostrzega przed fałszywą giełdą kryptowalut. Oszuści wykorzystując logo banku centralnego, próbują uzyskać dostęp do rachunków bankowych osób fizycznych. Podszywając się pod pracowników banku informują, że prowadzą giełdę kryptowalut, obiecując szybki zysk.

Przestępcy namawiają użytkowników fałszywej giełdy do zainstalowania programu do zdalnej obsługi komputera lub telefonu. Uzyskują w ten sposób dostęp do urządzania, a w konsekwencji do rachunku bankowego.

Dyrektor departamentu cyberbezpieczeństwa NBP, Sebastian Ferdyn, apeluje o szczególną ostrożność w obliczu działań oszustów.

Coraz częściej przestępcy podejmują próby wyłudzenia pieniędzy w internecie lub przez kontakt telefoniczny. Oszuści publikują strony internetowe wykorzystujące wizerunek Narodowego Banku Polskiego oraz innych zaufanych instytucji w celu wyłudzenia oszczędności. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności zarówno w przypadku stron internetowych, jak i kontaktów telefonicznych. Prosimy nie podawać swoich danych osobowych. Dodatkowo prosimy o uważne sprawdzenie adresu strony internetowej i weryfikacje jej certyfikatu bezpieczeństwa – podkreśla Sebastian Ferdyn.

Narodowy Bank Polski przypomina, że nie obsługuje klientów indywidualnych i nie prowadzi giełdy kryptowalut.

Bank centralny apeluje, żeby każdą wiadomość, w której widnieje logo NBP jako podmiotu zaangażowanego w weryfikację przelewu na konto osoby fizycznej, traktować jako podejrzaną.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl