fot. twitter.com/MZ_GOV_PL

Trwają konsultacje Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich

W najbliższym czasie rząd ma przyjąć Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich. Obecnie jest on w trakcie konsultacji.

Przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia Plan dla Chorób Rzadkich ma być kompleksowym modelem dla pacjentów zmagających się z chorobami „rzadkimi i ultrarzadkimi”.

Plan zawiera blisko 40 zadań do zrealizowania w latach 2021-2023. Dokument znajduje się obecnie w konsultacjach zewnętrznych.

W tym tygodniu minister zdrowia, Adam Niedzielski, powiedział, że konsultacje ws. Planu dla Chorób Rzadkich powinny być formalnością ze względu na precyzyjne przygotowanie tego programu przez bardzo szerokie grono specjalistów i osób reprezentujących organizacje pacjenckie.

Dodał, że choroby rzadkie to poważne zagadnienie dotyczące służby zdrowia, które potrzebuje pilnego wsparcia.

To są konkretne projekty, zadania, które są zabudżetowane na około 100 mln zł. Mają się przyczynić do poprawy sytuacji osób z chorobami „rzadkimi i ultrarzadkimi”. Głównym problemem tych pacjentów, szczególnie małych pacjentów, jest to, że są to choroby trudne na poziomie diagnostyki. Budowanie centrów kompetencji, które potrafią holistycznie, w sposób kompleksowy szukać przyczyn stanu zdrowia dziecka jest priorytetem w leczeniu chorób rzadkich – mówił Adam Niedzielski.

Wprowadzenie Planu dla Chorób Rzadkich ma kosztować ponad 90 mln zł. Rocznie na leki zostanie przeznaczonych do 750 mln zł z Funduszu Medycznego. Dodatkowe środki przekaże NFZ, który zacznie finansować nowe genetyczne metody.

Bernadeta Sokół/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl