fot. flickr.com

Europa Środkowa dogania ekonomicznie kraje śródziemnomorskie

Europa Środkowa staje się bogatsza od Włoch i Hiszpanii. Takie są skutki pandemii koronawirusa. O sprawie napisała w poniedziałek „Rzeczpospolita”. Kraje południa Europy, które dotąd czerpały duże zyski z turystyki – obecnie borykają się z kryzysem tej branży.

Do tego dochodzi m.in. problem wysokiego bezrobocia. Np. w Hiszpanii już blisko 4 mln osób jest bez pracy, a kolejne 3 mln na przymusowych urlopach.

Gazeta, powołując się na dane MFW, przypomina też, że Europa Środowa już przed koronakryzysem doganiała Południe pod względem dochodu na mieszkańca.

Podczas gdy w Czechach przypadało 40,5 tys. dol. na osobę, we Włoszech było to 41,5 tys. a w Hiszpanii 43 tys., Z kolei Polska, gdzie dochód na mieszkańca wynosił 35,6 tys. dolarów, kilka lat temu wyprzedziła Grecję, a w ub. roku Portugalię.

Dr Artur Bartoszewicz, ekonomista z SGH, mówi, że gospodarkom krajów południa Europy z powodu ich uzależnienia od turystyki trudno jest odrobić straty. W tym samym czasie kraje Europy Środkowo-Wschodniej radzą sobie bardzo dobrze.

– To wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach możemy się spodziewać takiego przemieszczenia strefy bogactwa i osiągania sukcesu gospodarczego z Południa na Europę Środkowo-Wschodnią. Co za tym idzie, perspektywa dla Polski, możliwość doganiania największych gospodarek europejskich, staje się coraz bardziej realna. To oczywiście będzie wiązało się ze zmianą zjawisk politycznych. Nasz sukces gospodarczy, który będzie powodował zwiększenie siły oddziaływania naszego kraju, ale też innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, może generować niechęć i działania nam nieprzychylne ze strony Europy Zachodniej – zwraca uwagę specjalista.

Z najnowszych prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że PKB strefy euro skurczy się o 10,2 proc. PKB Hiszpanii i Włoch spadnie o 12,8 proc.

RIRM

drukuj