Sejm odrzucił wniosek PiS o odwołanie szefa MSW

Sejm odrzucił w piątek wniosek PiS o wotum nieufności dla szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza.

Głosowało 449 posłów. Za udzieleniem Sienkiewiczowi wotum nieufności opowiedziało się 213 posłów, przeciwko było 235, jedna osoba wstrzymała się od głosu – Waldemar Pawlak z PSL.

Posłowie prawicowej opozycji zarzucają ministrowi spraw wewnętrznych  niekompetencję i kompromitację w związku z ujawnioną przez „Wprost” rozmową z prezesem NBP Markiem Belką.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział jeszcze przed głosowaniem, że w przyszłym tygodniu po raz kolejny trafi do Sejmu pakiet demokratyczny.

Przypomnę, że w pakiecie demokratycznym obok przepisów odnoszących się do aktów demokracji bezpośredniej, np. do wniosków obywatelskich o uchwalenie ustaw, są także takie przepisy, które pozwolą premierowi, który jest bardzo bojowy, ale w tej sytuacji, kiedy przeciwnik może zabierać głos przez minutę raz na miesiąc stanąć przed Parlamentem i być na równi, jeżeli chodzi o prawa na sali sejmowej z przywódcami partii opozycyjnej. Jeżeli chodzi o sprawę drugorzędną, w tym pakiecie będzie pewne uzupełnienie. Zniesienie prawa urzędników państwowych do tych wszystkich kart, które pozwalają płacić za obiady i różnego rodzaju przedsięwzięcia, co do których nie wiadomo, czy są służbowe czy prywatne – powiedział prezes PiS.

Wcześniej upadł w głosowaniu wniosek byłego szefa PSL Waldemara Pawlaka, który zaproponował, aby ogłosić przerwę w posiedzeniu Sejmu do 22 lipca. W tym czasie Prokurator Generalny oraz  premier, mieliby przedstawić Sejmowi informację czy są poważne zarzuty wobec posła Jana Burego.

Wyniki głosowania [zobacz]

PAP/RIRM

drukuj