Pierwsze czytanie projektu dot. marnowania żywności

W Sejmie odbędzie się dziś pierwsze czytanie projektu ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Przygotowali go posłowie Zjednoczonej Prawicy.

Projekt zobowiązuje hipermarkety do oddawania marnowanej żywności na cele charytatywne. Według niego, sklepy, które się nie dostosują będą podlegać karze grzywny.

Obecnie przekazywanie organizacjom żywności z bliską datą utraty przydatności do spożycia, uszkodzonym opakowaniem czy przeznaczonej do zniszczenia jest dobrowolne.

Poseł Patryk Jaki, rzecznik Zjednoczonej Prawicy, podkreśla, że nowe rozwiązania są potrzebne po to, by żywność zamiast do kosza trafiała do potrzebujących.

– Problem niezwykle istotny, ponieważ z jednej strony Polska należy do państw Unii Europejskich gdzie najwięcej dzieci ciągle niedojada, natomiast z drugiej strony jesteśmy państwem, które jest w czołówce rankingów jeżeli chodzi o marnowanie żywności. Prawie 9 tys. ton dobrej żywności marnowanych jest przez hipermarkety. W związku z tym, że markety nie chcą przekazywać tej żywności  osobom potrzebującym, a zazwyczaj wyrzucają do śmietnika proponujemy ustawę – powiedział poseł Patryk Jaki.

Branża handlowa sprzeciwia się pomysłowi. Jeden z dzienników podaje, że handlowcy obawiają się ponoszenia kosztów transportu takiej żywności oraz nadszarpnięcia reputacji gdy towar ulegnie zepsuciu i ktoś się nim zatruje.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl