fot. twitter.com/Sejm

Sejm: Drugie czytanie projektu obniżającego podatek miedziowy

W Sejmie ma się dziś odbyć drugie czytanie projektu obniżającego podatek miedziowy. Jedynym jego płatnikiem jest obecnie KGHM. Chodzi o projekt klubu Prawa i Sprawiedliwości zmniejszający o 15 proc. podatek od niektórych kopalin.

Posłowie partii rządzącej wskazują, że wywiera on negatywny wpływ na KGHM. PiS zapowiada też, że w ramach możliwości budżetowych będzie sukcesywnie zmieniać formułę naliczania tego podatku.

Przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Ród Miedzi NSZZ „Solidarność” Józef Czyczerski wskazuje, że potrzebna jest większa obniżka podatku miedziowego.

Ze wszystkich analiz, którymi dysponuje „Solidarność” wynika wyraźnie, że żebyśmy byli w ogóle konkurencyjni ze światem, a 100 proc. naszej produkcji idzie przez giełdę londyńską, to w naszej ocenie ten podatek powinien być na poziomie 43 proc. Proponujemy politykom, aby na dzień dzisiejszy (w związku z tym, że sytuacja jest dość trudna) zamrozić ten podatek, podjąć analizy i sformułować tak skalę tego podatku, formułę wliczania tego podatku, abyśmy mieli szansę być konkurencyjni, a nie tylko powiedzieć – 5 proc., 10 proc. czy 15 proc., bo nijak to się ma z rzeczywistością – zaznacza Józef Czyczerski.

Podatek od wydobycia niektórych kopalin jest pobierany w Polsce od 18 kwietnia 2012 r. Obniżenie podatku od niektórych kopalin o 15 proc. było jednym z punktów umowy zawartej w woj. dolnośląskim między PiS a Bezpartyjnymi Samorządowcami po ubiegłorocznych wyborach samorządowych.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl