Sejm zajmie się projektem ustawy o prawie o szkolnictwie wyższym i nauce

Sejm zajmie się dziś m.in. projektem ustawy o prawie o szkolnictwie wyższym i nauce. Tzw. Konstytucja dla Nauki, nazywana też ustawą 2.0  trafi pod obrady Niższej Izby Parlamentu po raz pierwszy.

Projekt przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ustawa ma zastąpić cztery dotychczas obowiązujące akty prawne.

Regulacje spotkały się z szeroką krytyką m.in. ze strony środowisk naukowych oraz niektórych parlamentarzystów. Pojawiają się głosy, że nowe przepisy doprowadzą do głębokiego kryzysu szkolnictwa wyższego.

Historyk prof. Wojciech Polak mówi, że tzw. Konstytucja dla Nauki jest niedopracowana, a konsultacja ustawy była tylko pozorna.

– Ustawa spowoduje ogromne zróżnicowanie wśród uczelni w Polsce. Dziesięć najlepszych uczelni dostanie bardzo wysokie stypendia i będzie się bez trudu rozwijała (właściwie już teraz można powiedzieć, które to będą uczelnie, to nie jest większy problem) natomiast pozostałe będą niedofinansowane. Konsultacja tej ustawy była zupełnie pozorna. Właściwie na jesieni ogłoszono kształt ustawy, a wcześniej były tylko znane jakieś ogólne wytyczne, więc właściwie nie było o czym dyskutować. Środowiska naukowe są przerażone tą ustawą. Ludzie są niepewni co do swojej przyszłości. Może dyskusja w Sejmie przyniesie jakieś zmiany – podkreśla prof. Wojciech Polak.

Projekt tzw. Ustawy 2.0 przewiduje zmiany m.in. w działaniu i finansowaniu uczelni. Zakłada też przebudowę modelu kształcenia doktorantów oraz zwiększa rolę rektorów.

Konstytucja dla Nauki ma zacząć obowiązywać od początku roku akademickiego 2018-2019.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl