Projekt ustawy likwidujący tzw. aborcję eugeniczną trafi dziś do Sejmu

Komitet inicjatywy ustawodawczej #ZatrzymajAborcję złoży dziś w Sejmie projekt ustawy, który likwiduje tzw. przesłankę eugeniczną. Możliwość zabicia nienarodzonego dziecka z powodu podejrzenia choroby lub niepełnosprawności jest jedną z trzech przewidzianych w prawie i najczęstszą przyczyną tzw. aborcji w Polsce.

Podpisy pod projektem ustawy eliminującej przesłankę eugeniczną zbierane były od września. Dokładną ich liczbę komitet inicjatywy ustawodawczej poda po godz. 12.00. Do wczoraj – jak wskazywały media – wynosiła ona ok. 700 tys.

W zbiórkę podpisów zaangażowały się tysiące ludzi z różnych środowisk – podkreśliła Kaja Godek, pełnomocnik komitetu #ZatrzymajAborcję.

– Przez trzy miesiące zbiórki, które minęły, mieliśmy poczucie, że zbieramy podpisy pod postulatem, który jest zupełnie niekontrowersyjny, bo było poparcie bardzo szerokiego frontu środowisk, ludzi wywodzących się z różnorodnych stowarzyszeń, fundacji i organizacji, osób wierzących i niewierzących. Wszystkich tych ludzi łączyło przekonanie, że nie można zabijać dzieci ze względu na to, że są chore. Ta akcja pokazała, że niezależnie od tego, iż w innych kwestiach mamy różne poglądy, to w tej sprawie się spotykamy. Dziś cała Polska woła do rządzących o zmianę prawa na lepsze. Woła o zmianę prawa w kierunku większej ochrony życia, woła o to, żeby przestać dyskryminować dzieci niepełnosprawne i chore, bo to jest barbarzyństwo w majestacie prawa – akcentowała Kaja Godek.

Proponowane zmiany poparł m.in. prezydent Andrzej Duda, który zapowiedział, że podpisze taką ustawę, jeśli trafi na jego biurko.

RIRM

drukuj