Szczyt UA-UE: zaakceptowano plan dobrowolnej ewakuacji migrantów z Libii

Na szczycie Unii Europejskiej i Unii Afrykańskiej zaakceptowano plan pilnej, dobrowolnej ewakuacji migrantów z Libii, którzy mogli paść ofiarą nielegalnych aukcji migrantów w tym kraju. Operacja ma rozpocząć się w najbliższych dniach lub tygodniach.

Rozmowy na linii Unia Europejska – Unia Afrykańska mają jeden cel – zapobieganie masowej migracji.

– Mamy wspólny interes, aby położyć kres nielegalnej imigracji, a zamiast tego stworzyć prawne możliwości dla Afrykańczyków, takie jak studia czy szkolenia w Unii Europejskiej – zaznaczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Osoby chcące przedostać się do Europy niejednokrotnie kończą jako niewolnicy. Handel ludźmi kwitnie przede wszystkim w Libii. Cena człowieka sięga tutaj kilkuset dolarów.

– Ostatnie doniesienia o traktowaniu Afrykanów, zwłaszcza ludzi młodych, przez przemytników i handlarzy są przerażające. W ubiegłym roku utonęło w Morzu Śródziemnym ponad 5 tys. osób. Nie możemy tego zaakceptować – mówił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Dlatego potrzebne są zdecydowane kroki, a tych od Europy oczekują przede wszystkim kraje afrykańskie i ich przywódcy, w tym prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej.

– Musimy być ambitni. Domaga się tego młodzież zarówno w Europie, jak i w Afryce, która chce iść naprzód, ku przyszłości – z nadzieją i pokojem – podkreślił prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattara.

Na szczycie zapadła decyzja, by wdrożyć plan ewakuacji migrantów z Libii do krajów, z których pochodzą. Swoje propozycje ma także Polska, bo lepsza przyszłość nie będzie możliwa bez solidarności. Potrzebne są m.in. programy rozwojowe, na co jeszcze przed szczytem wskazywała premier Beata Szydło.

– Jeżeli chcemy zatrzymać nielegalne migracje, jeżeli chcemy, żeby ci ludzie mieli tutaj perspektywę życia i rozwoju w Afryce, to musimy stworzyć im ku temu warunki – powiedziała premier RP Beata Szydło.

Do tej pory Polska wpłaciła na fundusz powierniczy Unii Europejskiej dla Afryki 1 mln euro. Według zapowiedzi premier Beaty Szydło, kwota ta wzrośnie o dodatkowe 7 mln. Obopólną korzyść Polska i Afryka mają czerpać z pogłębionej współpracy gospodarczej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl