Obowiązek szkolny dla 6 latków

Przywrócenie rodzicom prawa do decydowania czy dziecko rozpocznie naukę w szkole w wieku 6 lat; zakłada przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Posłowie postulują, żeby rodzice mogli odroczyć pójście 6 latka do szkoły bez konieczności przedstawienia opinii poradni psychologiczno – pedagogicznej. Poseł Sławomir Kłosowski, wiceszef sejmowej Komisji Edukacji mówi, że ok. 20 procent rodziców nie chce, aby ich dzieci szły do pierwszej klasy rok wcześniej.

– Ten projekt jest naturalną konsekwencją naszych zabiegów, jako jedynego klubu parlamentarnego od 2009 r. żeby to szkodliwe dla dzieci rozwiązanie, nie weszło w życie. To nie urzędnik, tylko rodzic powinien decydować o tym czy jego dziecko rozpocznie naukę w szkole w wieku 6 lat – powiedział poseł Sławomir Kłosowski.

Podobny projekt przygotowała także poseł niezrzeszona Marzena Wróbel. Jak podkreśla, ma nadzieję, że opozycji, wspólnymi siłami uda się zmienić niekorzystne dla dzieci prawo.

– Mam nadzieję, że uda nam się przeforsować samą zasadę. Szkoły nie są przygotowane do przyjęcia 6 latków. Opinia ta jest powtarzana niczym mantra, w zasadzie przez wszystkie siły opozycyjne w Sejmie, tylko rząd uważa, że jest inaczej – podkreśliła Marzena Wróbel.

W marcu tego roku Sejm odrzucił kolejny obywatelski projekt zgłoszony przez Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców, który znosił obowiązek szkolny dla 6-latków.

Pod projektem podpisało się prawie 300 tysięcy osób.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl