W Sejmie zakończyła się konferencja „Duchowieństwo w walce o wolność i suwerenność Polski w XX w.”

W Sali Kolumnowej Sejmu zakończyła się konferencja pt. „Duchowieństwo w walce o wolność i suwerenność Polski w XX wieku”. 

Konferencję zorganizowały m.in. Parlamentarny Zespół Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcja Katolicka oraz Instytut im. ks. Franciszka Blachnickiego.

Uczestnicy konferencji dyskutowali o roli Kościoła w utrzymaniu polskiej tożsamości na przełomie ostatnich kilkudziesięciu lat oraz budowaniu II RP. Spotkanie wpisało się w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Podczas konferencji głos zabrali m.in. przedstawiciele parlamentu, kapłani, a także naukowcy. Prof. Mieczysław Ryba, wykładowca WSKSiM w Toruniu wskazał na rolę Kościoła w procesie budowania II RP.

Duchowieństwo alarmowało o destrukcyjnym charakterze marksizmu i bolszewizmu – zaznaczył prelegent.

– Mieliśmy do czynienia już od samego początku II RP z potężnym sporem ideowym. I żeby ten spór można było wygrać, tzn. jeżeli można tak powiedzieć, że na poziomie szeroko rozumianej kultury, a nawet ustroju państwowego, powiedzmy katolicy ten spór wygrali, dlatego że go stoczyli, a nie dlatego, że siedzieli w domach. Dlatego, że podjęli walkę i tę walkę stoczyli. To się rozstrzygało na poziomie frontu militarnego, bo wiemy o tym, że ze wschodu przyszła nawała bolszewicka. Bolszewicy chcieli nam tę niepodległość odebrać, ale nie tylko niepodległość. Oni chcieli nam odebrać duszę – podkreślił prof. Mieczysław Ryba.

Z kolei ks. prof. Piotr Kulbacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wskazał, że „Kościół utrzymywał tożsamość narodową w XIX i XX wieku”.

 – To Kościół był oparciem dla myślenia i tęsknoty o odzyskaniu niepodległości przez Polskępodkreślił kapłan.

Patronat medialny nad konferencją objęły Radio Maryja i Telewizja Trwam.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj