PiS będzie rządziło w połowie sejmików wojewódzkich
Nie spełniły się scenariusze opozycji. Prawo i Sprawiedliwość będzie rządziło w połowie sejmików wojewódzkich. Wcześniej ludowcy twierdzili, że będą współrządzić w większości regionów. W tym tygodniu odbyły się pierwsze sesje sejmików.
Politycy partii rządzącej zapowiadają, że będą dalej ciężko pracować, by Polacy obdarzyli ich jeszcze większym zaufaniem w przyszłych wyborach.
W ocenie europosła Ryszarda Czarneckiego, Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło niewątpliwe duży sukces. Jednocześnie zapowiada, że jego ugrupowanie ma plan, by zwiększyć poparcie dla PiS.
– On się wyraża słowami 3 razy „P” – praca, powściągliwość, pokora. My już uzyskaliśmy i w sensie ilości głosów, i w sensie procentowym lepsze wyniki w dużych miastach niż to było w wyborach 3 lata temu. Natomiast na pewno nas to nie zadowala. Będziemy starać się także poprzez pracę w rządzie i pracę w tych samorządach, w których rządzimy, przekonać mieszkańców dużych miast, żeby zaufali nam w przyszłych wyborach – stwierdza Ryszard Czarnecki.
Partia Jarosława Kaczyńskiego miała dotychczas władze jedynie w województwie podkarpackim. Teraz rządzi samodzielnie w sześciu regionach.
Na Dolnym Śląsku tworzy koalicję z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Z kolei na Śląsku ma większość dzięki zawarciu porozumienia z radnym Wojciechem Kałużą, który został wybrany z listy Koalicji Obywatelskiej.
Politycy Platformy Obywatelskiej nie mogą się pogodzić z utratą władzy. Szef PO, Grzegorz Schetyna, chce zawiadomić prokuraturę. W jego ocenie doszło do korupcji politycznej.
RIRM