Apel Caritas ws. walk w strefie Gazy

Jerozolimska Caritas ostro potępiła nasilenie przemocy w strefie Gazy. W odpowiedzi na rakietowy ostrzał ze strony radykalnego Hamasu wojska izraelskie wzmogły naloty na ten region, powodując ok. 20 ofiar śmiertelnych. Szczególne oburzenie budzi śmierć osób niewinnych, w tym kobiet i dzieci.

Katolicka organizacja charytatywna apeluje do obu stron o powstrzymanie agresji i wzywa do działania na rzecz pokoju. Zwraca przy tym uwagę, że i bez walk sytuacja humanitarna w Gazie jest dramatyczna: brakuje energii elektrycznej i wody pitnej, rośnie bezrobocie. Ostrzał i bombardowania jeszcze pogłębiają ten kryzys. Jerozolimska Caritas przyznaje, że Izrael ma prawo do pokoju i bezpieczeństwa. Wyraża jednak wątpliwość, czy da się to osiągnąć metodą eskalowania agresji skierowanej także wobec osób niewinnych.

 – Najkrótszą drogą do pokoju i bezpieczeństwa jest sprawiedliwość, a rozwiązanie tego konfliktu nastąpi, gdy da się narodowi palestyńskiemu wolność na jego ziemi i gdy otworzy się Gazę na świat – czytamy w oświadczeniu.

W związku z nasileniem wymiany ognia Caritas musiała zawiesić działalność w strefie Gazy. Szczególnie dolegliwe może być zamknięcie ośrodka zdrowia. Ludność cywilna po obu stronach jest też sterroryzowana ciągłymi alarmami o nadlatujących rakietach.

Radio Watykańskie/RIRM

drukuj