Pierwsze czytanie ustawy medialnej

W Sejmie odbędzie się dziś pierwsze czytanie tzw. dużej ustawy medialnej. W myśl projektu ustawy TVP, Polskie Radio i PAP zostaną przekształcone w media narodowe. Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce także zastąpić abonament RTV nową opłata audiowizualną.

Opłata w wysokości 15 zł byłaby doliczana do rachunku za prąd. Politycy PiS-u nie wykluczają, że w toku prac nad ustawą opłata zostanie obniżona do 12 zł.

Finansowanie mediów to kwestia sporna. Politycy Platformy Obywatelskiej złożyli własny projekt, w którym proponują, aby pieniądze na media publiczne pochodziły z budżetu państwa.

Poseł Elżbieta Kruk, przewodnicząca sejmowej komisji, zwraca uwagę, że debata na temat reformy mediów publicznych – w tym kwestii finansowania – trwa od wielu lat.

– Dzisiaj płaci abonament 7-8 procent ludzi, więc należy to zmienić koniecznie. Nie jest to nowy podatek, jak mówi opozycja. To jest inny sposób pobierania tej samej daniny publicznej, którą jako tako Trybunał Konstytucyjny nałożył. Wymagania wobec niej, jak i wobec innych danin publicznych mają być powszechne, równe, sprawiedliwe. W żadnym sensie nie mamy takiego stanu. Mamy jakby stan niekonstytucyjny. Dzisiejsza opozycja rządząca przez osiem lat nic w tym względzie nie zrobiła. Jesteśmy otwarci i będziemy jeszcze nad tym pracować w podkomisji. Jestem przekonana, że stawkę tę można obniżyć – wyjaśnia Elżbieta Kruk.

Opłata audiowizualna byłaby doliczana do rachunku za prąd od 1 stycznia przyszłego roku. Z opłaty zwolnione byłyby osoby po 75. roku życia, niepełnosprawni i ubodzy.


RIRM

drukuj