fot. flickr.com

Dzieci z Litwy spędzają święta w Polsce na zaproszenie „Otwartego domu”

Około trzydziestu dzieci o polskich korzeniach z domów dziecka na Litwie spędza Wielkanoc z rodzinami w Polsce. Przyjechały do Białegostoku z inicjatywy stowarzyszenia „Otwarty dom”, które od wielu lat zaprasza je do kraju na Wielkanoc i Boże Narodzenie.

Dzieci przyjechały do Białegostoku w środę przed świętami. Stąd – razem z rodzinami, które je zaprosiły – rozjechały się na czas świąt do różnych miast w Polsce. Dzieci i młodzież spędzą Wielkanoc m.in. w Białymstoku, Łomży, Lublinie, Ostrołęce, Goniądzu, Włoszczowej.

Organizatorka akcji Irena Stankiewicz z białostockiego Stowarzyszenia „Otwarty dom” Pomoc Polskim Dzieciom na Wschodzie poinformowała, że tym razem na święta przyjechali podopieczni z domów dziecka: centrum kryzysowego w Kowalczukach i centrum w Geisiszkach, dzieci z domu dziecka w Podbrodziu, gimnazjum im. Tadeusza Konwickiego w Bujwidzach, jedno dziecko z Niemenczyna.

Stankiewicz podkreśliła, że najważniejszym przesłaniem tych pobytów jest pokazanie dzieciom polskich tradycji, tradycji rodzinnych. W wielkanocny poniedziałek zaplanowano wspólny udział we mszy świętej w białostockiej katedrze.

„Myślę, że to wspólne spędzenie świąt wielkanocnych z naszymi katolickimi, polskimi rodzinami, to jest taka jakaś motywacja do tego, żeby się lepiej uczyć, żeby poznawać naszą tradycję, historię i żeby lepiej mówić po polsku” – powiedziała dziennikarzom Stankiewicz. Zaznaczyła, że często dzieci lepiej niż po polsku mówią po rosyjsku czy litewsku.

„To są dzieci o polskich korzeniach, ale czasami w domu różnie bywa, nie zawsze znają taką dobrą, prawidłową polszczyznę” – zaznaczyła.

Już po raz trzeci – 17-letniego obecnie Roberta – zaprosili do siebie państwo Beata i Grzegorz z Lubelszczyzny. Pani Beata powiedziała PAP, że usłyszała kiedyś o akcji „Otwartego domu” reportaż radiowy, który „bardzo ją poruszył” i wspólnie z mężem zdecydowali, że zaproszą dziecko do swojej rodziny. Dodała, że Robert przyjechał do nich po raz pierwszy wtedy, gdy za granicą była ich córka. Mają jeszcze dwóch synów w podobnym wieku co Robert.

Rodzina utrzymuje kontakty z chłopakiem przez cały czas wykorzystując nowoczesne środki komunikacji.

„Nie chcę mówić górnolotnie, ale każdy musi coś komuś (dać). Nigdy mnie nic złego w życiu nie spotkało, jestem bardzo wierząca i Bogu za to dziękuję, gdy widzę, że ludzie mają różne problemy. A my ich aż tak nie mamy, poza takimi, które się zdarzają w sposób naturalny i wydaje mi się, że też trzeba się za to odwdzięczyć” – podkreśla pani Beata. W trakcie serdecznego powitania z Robertem powiedziała o nim „nasz synek”. Sam Robert mówił, że „fajnie” jest być w gościach w Polsce, „oglądać świat, dowiadywać się czegoś nowego”.

Państwo Anna i Robert z Goniądza zaprosili dzieci z Litwy do siebie po raz pierwszy. Mają trójkę własnych dzieci, zaprosili z Litwy dwie nastoletnie siostry.

„Taki, myślę, głos serca, żeby dać coś z siebie komuś, kto może akurat w tym momencie tego potrzebuje” – powiedziała pani Anna. Jej mąż, oficer Wojska Polskiego dodał, że stara się na co dzień wychowywać dzieci w duchu patriotycznym i uważa, że trzeba pomagać Polakom, którzy mieszkają poza Polską. Rodzina będzie obchodzić święta ze wszystkimi tradycjami katolickimi.

Irena Stankiewicz zaznacza, że mniej rodzin zgłasza się, by zaprosić dzieci z Litwy. Dodała, że wiele podopiecznych z placówek opiekuńczych na Litwie, którzy kiedyś przyjeżdżali do Polski w ramach akcji po prostu już wyrosło. Wskazała też, że więcej rodzin zaprasza dzieci na Boże Narodzenie, bo czas pobytu w Polsce jest wtedy dłuższy.

„Chciałabym, żeby ta akcja nadal trwała. Z rodzinami jest różnie, ale się zgłaszają” – mówi Stankiewicz.

Przed świętami stowarzyszenie „Otwarty dom” zawiozło na Litwę ok. 60 paczek świątecznych, odzież, artykuły chemiczne, słodycze, owoce.

PAP/RIRM

drukuj