Rozpoczynają się obchody związane z rocznicą Cudu nad Wisłą

Mija 97 lat od rozpoczęcia zwycięskiej Bitwy Warszawskiej nazywanej Cudem nad Wisłą. Obchody związane z tą rocznicą trwają już od kilku dni w powiecie wołomińskim.

W ich ramach w Bazylice Mniejszej w Kobyłce odbędzie się dziś koncert ,,Póki Polska żyje w nas” w wykonaniu Bogusława Morki i jego gości.

Główne uroczystości upamiętniające Cud nad Wisłą rozpoczną się natomiast jutro w Ossowie i potrwają do wtorku. Mszy św. na Cmentarzu Poległych przewodniczył będzie ks. abpa Henryk Hoser. W planie jest też m.in. rekonstrukcja historyczna Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Rafał Pazio, dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie podkreśla, że uroczystości te mają za zadanie przypominać o tym fenomenalny, polskim zwycięstwie.

– Oddanie głębokiego, prawdziwego hołdu obrońcom ojczyzny, a po drugie wyeksponowanie wspaniałego zwycięstwa Polaków, którzy w trakcie niesamowitego cudu, wspaniałej organizacji i zgody narodowej byli w stanie stanąć ramię w ramię, aby chronić tej wyjątkowej wartości, jaką jest ojczyzna. To jest, w mojej ocenie, najważniejszy cel tego wielkiego wysiłku organizacyjnego, jaki podejmowany jest przy przygotowaniu uroczystości – akcentuje Rafał Pazio.

Stoczona w dniach 13-25 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej Bitwa Warszawska, zwana też Cudem nad Wisłą, została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata.

Walka stoczona na przedpolach Warszawy zdecydowała o utrzymaniu niepodległości Polski i zatrzymała rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

Obchody upamiętniające wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat potrwają w powiecie wołomińskim do 9 września. Honorowy patronatem objął je prezydent RP Andrzej Duda.

RIRM

drukuj