fot. PAP/Paweł Supernak

Warszawa: odbyły się uroczystości w rocznicę śmierci J. Piłsudskiego i W. Andersa

Dziś mijają 82 lata od śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego. Jest to też 48. rocznica śmierci generała Władysława Andersa, a także 73. rocznica rozpoczęcia Bitwy o Monte Cassino. W Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające wszystkie te wydarzenia.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęła Msza św. w intencji marszałka Piłsudskiego i gen. Andersa oraz poległych, zmarłych i żyjących wciąż żołnierzy 2. Korpusu Polskiego.

W południe złożono kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie uroczystość upamiętniająca odbyła się przed pomnikiem Bitwy o Monte Cassino.

Historyk senator prof. Jan Żaryn podkreśla: choć Józefa Piłsudskiego i Władysława Andersa dzieliło bardzo wiele, to łączyła ich wartość najważniejsza – miłość do Polski.

– Były to dwie wybitne postacie w polskich dziejach skomplikowanego, bardzo wymagającego dla Polaków wieku XX. Józef Piłsudski i Władysław Anders należeli do dwóch różnych pokoleń. Można powiedzieć, że w tej sztafecie Władysław Anders sięgał po to dziedzictwo, które pozostawił między innymi Józef Piłsudski. Bez wątpienia te postacie miały w sobie rys, który je łączył – jeden i drugi umiłował wojsko, umiłował też tę Polskę jako gotową do tego, by miała synów walczących o nią – wskazuje prof. Jan Żaryn.

W obchodach udział wzięli weterani, władze państwowe oraz samorządowe. Uroczystości zorganizował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

RIRM

drukuj