Otwarcie Muzeum Katyńskiego na Cytadeli Warszawskiej

Dziś odbędzie się uroczystość otwarcia nowej siedziby Muzeum Katyńskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej. Przemówienie ma wygłosić prezydent Andrzeja Duda. Obecne będą również rodziny katyńskie z całego świata.

Uroczystość, która przypada w 76. rocznicę rosyjskiej agresji na Polskę, poprzedzi Msza św. polowa na Placu Apelowym Muzeum, którą ma celebrować biskup polowy Wojska Polskiego ks. bp Józef Guzdek.

Muzeum Katyńskie upamiętnia zbrodnię dokonaną na Polakach w sowieckich obozach i więzieniach.

Prezes Komitetu Katyńskiego Andrzej Melak mówi, że stworzenie przestrzeni pamięci ofiar zbrodni katyńskiej, służy nauce oraz popularyzacji wiedzy o polskiej historii.

Mam nadzieję, że ta olbrzymia zbrodnia ludobójstwa, jaką dokonali Rosjanie na elicie polskiego narodu w 1940 roku, będzie właściwie wyeksponowana, właściwie przekazana i trafi do ludzi, którzy w tej chwili się uczą i studiują. Ta zbrodnia nieukarana, nieosądzona jest jęczącym wrzodem na stosunkach polsko-rosyjskich i bez osądzenia i ukarania, nie ma także słowa – przebaczam – wskazuje Andrzej Melak.

Muzeum Katyńskie mieści się w Kaponierze Cytadeli Warszawskiej. Na dwóch poziomach ekspozycyjnych są tam prezentowane artefakty wydobyte z mogił katyńskich oraz opowiadana jest historia zbrodni i walki o jej prawdziwe przedstawianie.

Na terenie muzealnym jest umieszczone Epitafium Katyńskie z nazwiskami ofiar zbrodni, z którego na Plac prowadzą monumentalne schody tzw. propyleje. Z budynku Muzeum do Epitafium prowadzi Aleja Nieobecnych, gdzie znajdują się puste postumenty z nazwami zawodów wykonywanych przez ofiary.

Muzeum powstało w 1993 r. i początkowo mieściło się w Forcie Czerniakowskim. Po 16 latach funkcjonowania zostało zamknięte ze względu na zły stan techniczny.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl