fot. wikipedia

Sąd Najwyższy oddalił kasację ws. Romana Polańskiego  

Troje sędziów Sądu Najwyższego oddaliło kasację Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry, który chciał zwrotu sprawy ekstradycji Romana Polańskiego do USA krakowskiemu sądowi. Tym samym ostateczne jest uznanie ekstradycji za niedopuszczalnej prawnie. Postanowienie Sądu Najwyższego jest ostateczne.

Uzasadnienie postanowienia przedstawił przewodniczący składu sędzia Sądu Najwyższego Michał Laskowski.

Podkreślić trzeba, że nie dopatrujemy się w rozumowaniu sądu jakichś innych rażących nielogiczności czy błędów, w szczególności tych wskazywanych w kasacji. Za uzasadniony uznać należy wniosek Sądu Okręgowego co do tego, że w postępowaniu przeciwko Romanowi Polańskiemu, które toczyło się w latach 1977-1978, doszło do nieprawidłowości. Polegały one na próbie wycofania się z zawartej wcześniej ugody sądowej – powiedział Michał Laskowski.

Ekstradycji 83-letniego Romana Polańskiego domagają się Stany Zjednoczone. W 1977 r. reżyser został uznany przez sąd w Los Angeles za winnego współżycia z nieletnią.

Przed ogłoszeniem wyroku reżyser opuścił USA, obawiając się, że sędzia nie dotrzyma warunków ugody.

Polska prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie wniosek o stwierdzenie dopuszczalności ekstradycji Polańskiego. W październiku ub.r. Sąd Okręgowy wydał postanowienie o niedopuszczalności ekstradycji Polańskiego. W maju br. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zdecydował skierować kasację do Sądu Najwyższego.

 

RIRM

drukuj