fot. PAP/EPA

Berlin: rozmowy nt. Ukrainy

W Berlinie trwają rozmowy poświęcone sytuacji na Wschodzie Ukrainy. To kolejna próba dyplomatycznego rozwiązania konfliktu. Udział w rozmowach biorą przedstawiciele ministerstw spraw zagranicznych: Niemiec, Francji, Rosji oraz Ukrainy.

Na spotkaniu omówią m.in. realizację porozumień mińskich oraz sprawę planowanego szczytu w stolicy Kazachstanu Astanie. Jak mówi Jan Piekło, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI, to co robi Rosja na wschodzie Ukrainy należy wyraźnie nazwać agresją wojenną.

– Można odnieść wrażenie, że nie ma politycznej woli ze strony Rosji żeby rzeczywiście realizować plan pokojowy. Rosja jest nastawiona zdecydowanie konfrontacyjnie w stosunku do Zachodu i ta rozgrywka, która toczy się na Ukrainie jest elementem rosyjskiej polityki. Dopóki Rosja nie zmieni swojego nastawienia trudno mówić o jakiejkolwiek możliwości rozwiązania konfliktu. Dobrze, że w dalszym ciągu jest jakiś format rozmów. To świadczy również o ogromnej determinacji przywódców zachodnich  zaangażowanych w te rozmowy. Pokazują po raz kolejny, że mają zamiar rozwiązać ten problem – powiedział Jan Piekło.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował, że 15 stycznia spotka się w Astanie z kanclerz Niemiec oraz prezydentami Rosji i Francji. Rząd niemiecki nie potwierdził dotychczas tego spotkania.

RIRM

drukuj