fot. PAP/EPA

Niemcy: Armin Laschet został nowym szefem CDU

Armin Laschet został nowym przewodniczącym partii CDU. 59-letni premier Nadrenii Północnej-Westfalii pokonał swoich konkurentów Friedricha Merza i Norberta Roettgena podczas internetowej konferencji partii. Zwycięzca ma duże szanse na zostanie kolejnym kanclerzem Niemiec.

Armin Laschet, na którego głosowało 521 spośród 1001 delegatów, przejmuje obowiązki przewodniczącego Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) po ustępującej z tego stanowiska Annegret Kramp-Karrenbauer. Kanclerz Angela Merkel była przewodniczącą CDU do grudnia 2018 roku.

Nowy szef CDU to polityk, prawnik i dziennikarz. W latach 1999–2005 Laschet był posłem do Parlamentu Europejskiego V i VI kadencji, od 2017 jest premierem Nadrenii Północnej-Westfalii. Studiował prawo i nauki polityczne. W CDU od 1979 roku. Jako dziennikarz współpracował z bawarskimi mediami. W latach 1994–1998 zasiadał w Bundestagu.

Po wyborze na nowego lidera CDU Laschet podziękował swojej partii za wielkie zaufanie.

„Zdaję sobie sprawę z odpowiedzialności związanej z tym urzędem” – powiedział.

Podziękował swoim dwóm konkurentom w walce o przewodnictwo partii – byłemu liderowi parlamentarnej grupy Unii, Friedrichowi Merzowi i ekspertowi w dziedzinie polityki zagranicznej Norbertowi Roettgenowi – za uczciwą kampanię wyborczą w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy

Merz i Roettgen pogratulowali Laschetowi sukcesu wyborczego i życzyli mu powodzenia w roku wyborczym. To był „niezwykle stresujący czas dla nas wszystkich” – powiedział Merz. Roettgen podkreślił, że będzie teraz wspierał Lascheta.

„Możesz na mnie polegać. Musimy teraz stworzyć zespół” – oznajmił, zwracając się do nowego szefa partii.

Lider CSU (Unia Chrześcijańsko-Społeczna) Markus Soeder pogratulował Laschetowi zwycięstwa w wyborach za pośrednictwem Twittera.

„Gratulacje @ArminLaschet. Z niecierpliwością czekam na naszą współpracę! Razem będziemy kontynuować sukces Unii” – napisał premier Bawarii, o którym niemiecka prasa pisze, że sam ma ambicje objęcia urzędu po Merkel.

Markus Soeder ma świetne notowania w sondażach, dotyczących wyboru przyszłego kanclerza.

CDU powstała po II wojnie światowej i określa się jako partia centroprawicowa. Razem z bawarską CSU tworzy wspólną frakcję w niemieckim parlamencie.

Z sondażu przeprowadzonego przez telewizję ARD wynika, że gdyby wybory do Bundestagu odbyły się teraz, 35 proc. uprawnionych do głosowania oddałoby głos na CDU/CSU, która rządzi teraz w Niemczech w koalicji z SPD.

W Niemczech rok 2021 jest rokiem „superwyborczym” (Superwahljahr 2021). Najważniejszym wydarzeniem politycznym będą wybory federalne we wrześniu, które wyłonią następcę rządzącej od 16 lat kanclerz Merkel. Wieloletnia szefowa rządu nie wystartuje ponownie w jesiennych wyborach federalnych. W 2021 roku wybrane zostaną też regionalne parlamenty w sześciu krajach związkowych RFN.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl