fot. PAP/EPA

Francja: Prezydent Macron zapowiedział kontrolę parlamentarną nad policją

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział we wtorek przeznaczenie dodatkowych 500 mln euro na policję w 2022 roku, podwojenie liczby policjantów w terenie w ciągu 10 lat oraz utworzenie organu kontroli parlamentarnej nad policją.

W długim przemówieniu wygłoszonym na dziedzińcu akademii policyjnej w Roubaix, w regionie Hauts-de-France, szef państwa ogłosił wprowadzenie w policji „istotnych” środków i „radykalnych” zmian.

W odpowiedzi na krytykę pod adresem Generalnego Inspektoratu Policji (IGPN) i oskarżenia o systemową „przemoc policyjną”, Macron bronił policji i zapowiedział utworzenie „parlamentarnego organu kontroli” tej formacji. Ogłosił też, że chce podwoić w ciągu 10 lat obecność policji w terenie.

W związku z sytuacją, że od 2016 roku Paryż jest epicentrum wielu gwałtownych protestów, w regionie stołecznym Ile-de-France władze utworzą ośrodek szkolenia policji i utrzymania porządku, aby szkolić siły prewencyjne (CRS) i żandarmerię odpowiedzialne za utrzymanie porządku podczas demonstracji.

Emmanuel Macron zapowiedział również na przyszły rok przeznaczenie dodatkowo 500 mln euro na wdrożenie środków wsparcia dla policji, zaś budżet MSW Francji w 2022 roku wzrośnie o 1,5 mld euro.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl