fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS]Ks. dr M. Studenski: Jeśli my zaniedbamy wychowanie dzieci w wierze, to Kościoły mogą być puste jak na Zachodzie i w wielu miejscach świata

Trwa XI Tydzień Wychowania. Jak podkreślił pomysłodawca tego wydarzenia, wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej, konsultor Komisji Wychowania Katolickiego przy KEP ks. dr Marek Studenski we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja, „to, że ja jestem księdzem, to, że Państwo słuchają Radia Maryja, zawdzięczamy swoim dziadkom, pradziadkom, rodzicom. Jeśli my zaniedbamy wychowanie dzieci w wierze, to Kościoły mogą być puste jak na Zachodzie i w wielu miejscach świata. Myślę, że egzamin przodków zdany na szóstkę dotyczył zagrożeń zewnętrznych, teraz mamy wielkie zadanie, bo szatan odkrył inną drogę do serca człowieka, tą od wewnątrz. Tam jest ta niestrzeżona bramka. To spustoszenie może być o wiele gorsze, więc mobilizujmy się”.

Tydzień Wychowania to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich. W tym roku obchodzony jest od 12 do 18 września pod hasłem „W blasku ojcostwa” [więcej]. Ks. dr Marek Studenski zaznaczył, że Tydzień Wychowania w Polsce organizowany jest już po raz jedenasty.

8 grudnia papież Franciszek w dość zaskakujący sposób napisał list apostolski i ogłosił Rok Św. Józefa. Wtedy pojawiła się pierwsza myśl, żeby hasłem tegorocznego Tygodnia były słowa: „W cieniu ojcostwa”, ponieważ to jest bardzo dla nas, Polaków, znamienna rzecz, że w liście apostolskim skierowanym do całego Kościoła Ojciec Święty powołuje się na książkę Jana Dobraczyńskiego „Cień ojca” o św. Józefie. Spotkaliśmy się w gronie księży i jeden mówi, że dla niego „W cieniu ojca” brzmi posępnie i czy nie lepiej dać tytuł „W blasku ojcostwa” i stąd to hasło – podkreślił kapłan.

Oprócz powiązania Tygodnia Wychowania ze św. Józefem, jest także nawiązanie do postaci ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego – dodał wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej.

Pomysłodawca Tygodnia Wychowania wskazał, czego można oczekiwać w tej inicjatywie.

– Na stronie www.tydzieńwychowania.pl  znajdują się materiały dla katechetów i duszpasterzy. To są konferencje i katechezy, ale oprócz tego na każdy dzień Tygodnia Wychowania jest film, w którym poruszany jest jeden problem wychowawczy (…) Każdy z tych filmików odnosi się do księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego, (…), by pokazać, jak pomóc rodzicom, wychowawcom w kształtowaniu serc i umysłów dzieci i młodzieży – podkreślił ks. dr Marek Studenski.

Duchowny wspomniał, że chciałby dać nadzieję wszystkim ojcom i matkom.

– Papież Franciszek w liście apostolskim Patris Corde zwrócił uwagę, że nikt nie rodzi się ojcem, każdy staje się ojcem. Patrząc na św. Józefa, on na początku zamierzał oddalić Maryję, dorastał do tego, był przez Pana Boga wychowywany. Ojciec Święty wskazuje właśnie na św. Józefa i mówi: „Może sobie myślisz – „Wszystko w życiu się wali, nic mi się nie udaje, mam tyle problemów – nie bój się. Bóg jest mocniejszy od twojego serca. Bóg jest silniejszy niż wszystko”. Tego uczy św. Józef, że on też dorastał, odkrywał swoje ojcostwo. Dał się prowadzić przez Pana Boga – zaznaczył kapłan.

– Ks. prymas Stefan Wyszyński też miał czas – można powiedzieć – depresji (choć nie wiemy, jak to wyglądało od trony psychologicznej), takiego podłamania, kiedy komuniści chcieli Kościół w Polsce całkowicie od siebie uzależnić (…) i wtedy ks. kardynał podobno przez długi czas bardzo smutny, ale w pewnym momencie wychodzi z kaplicy i współpracownicy widzą, że jest uśmiechnięty, rozpromieniony, i pytają: „Co się stało, skąd ta zmiana?” Wtedy kard. Stefan Wyszyński mówi: „Bo wreszcie znalazłem ręce, w których mogę ubezpieczyć Kościół w Polsce. Wszystko postawiłem na Maryję”. To jest właśnie ta istota tych słów (…) Natomiast widzimy, jak on też dorastał, też się borykał z problemami – dodał.

Konsultor Komisji Wychowania Katolickiego przy KEP zachęcał na antenie Radia Maryja do korzystania z treści, jakie przygotowano na Tydzień Wychowania.

Bardzo bym zachęcał wszystkich słuchaczy, żeby wejść na te filmiki, a ponieważ w internecie możemy bardzo wiele i tak, jak się rozprzestrzeniają złe treści, to te dobre i wartościowe treści również mogą się rozprzestrzeniać, więc bardzo bym prosił, że podawać je dalej, jeśli ktoś uzna, że są dobre, żeby je promować. Możemy zrobić wiele dobrego – stwierdził.

Pomysłodawca Tygodnia Wychowania zauważył, że mamy do zdania egzamin.

– Nasi przodkowie zdali egzamin na szóstkę. To, że ja jestem księdzem, to, że Państwo słuchają Radia Maryja, zawdzięczamy swoim dziadkom, pradziadkom, rodzicom. Jeśli my zaniedbamy wychowanie dzieci w wierze, to Kościoły mogą być puste jak na Zachodzie i w wielu miejscach świata. Myślę, że egzamin przodków zdany na szóstkę dotyczył zagrożeń zewnętrznych, teraz mamy wielkie zadanie, bo szatan odkrył inną drogę do serca człowieka – tą od wewnątrz. Tam jest ta niestrzeżona bramka. To spustoszenie może być o wiele gorsze, więc mobilizujmy się – apelował.

Całą rozmowę z ks. dr Markiem Studenskim można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl