Szef rosyjskiej dyplomacji: Moskwa „nigdy nie ugnie się przed ultimatum” Zachodu

Moskwa „nigdy nie ugnie się przed ultimatum” Zachodu – oświadczył minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow rosyjskim dyplomatom, których – po próbie otrucia w Wielkiej Brytanii byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala – wydalono z krajów zachodnich.

„Wiecie, że odpowiadamy w adekwatny sposób. Nigdy nie ustąpimy przed ultimatum. Nie jest to język, którego można się trzymać rozmawiając z Rosją” – powiedział w poniedziałek Siergiej Ławrow podczas transmitowanego przez telewizję spotkania.

„Wydalenie 150 rosyjskich dyplomatów z całkowicie wymyślonych przyczyn z prawie 30 krajów jest bezprecedensową prowokacją, która nie ma nic wspólnego z zadaniem promowania współpracy międzynarodowej” – kontynuował szef rosyjskiej dyplomacji.

Siergiej Skripal – były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który przeszedł na stronę brytyjską – i jego córka Julia 4 marca trafili do szpitala w Salisbury na południowym zachodzie Anglii, gdy zostali znalezieni nieprzytomni w jednym z miejscowych centrów handlowych. Brytyjscy śledczy uznali, że oboje zostali zaatakowani opracowanym za czasów ZSRR bojowym środkiem trującym typu Nowiczok. Rosja odpiera podobne zarzuty, mówiąc o prowokacji i „antyrosyjskiej kampanii”.

Próba zabójstwa Siergieja Skripala wywołała największy kryzys w relacjach Wielkiej Brytanii i innych państw Zachodu z Rosją od zakończenia zimnej wojny. Pociągnęła ona za sobą wydalenie do 31 marca niemal 150 rosyjskich dyplomatów, w tym 60 z USA.

Według brytyjskiej służby zdrowia, stan zdrowia Siergieja Skripala i jego córki, długo uważany za krytyczny, szybko się poprawia.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl